‘İş Görüşmesi’ 136 genci iş dünyasıyla buluşturdu

İş Görüşmesi’nde 72 aday iş teklifi aldı ve 21 kişi teklifi kabul ederek iş hayatına atıldı. İş Görüşmesi’ne katılan yöneticiler, programın hem iş dünyası hem de gençler açısından yol gösterici olduğunu söylüyor

‘İş Görüşmesi’ 136 genci iş dünyasıyla buluşturdu

İş Görüşmesi programı yaklaşık bir yıldır, CNN Türk’te pazar akşamları, iş dünyasını ve yeni mezun gençleri buluşturuyor. Bugüne kadar yayımlanan 48 programda, birçok holdingin yönetim kurulu başkanı ve CEO’sunun yanı sıra İK yöneticileri 136 gençle tanıştı. 72 aday iş teklifi aldı ve 21’i teklifi kabul ederek çalışmaya başladı.

‘İş Görüşmesi’nin yapımcısı ve sunucusu, İndeks İçerik İletişim Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Yaprak Özer, Milliyet İK’nın köşe yazarlarından biri, bir gazeteci. İş Görüşmesi’nin formatıyla, fikriyle, kurgusuyla özgün bir proje olduğunu söyleyen Özer, “Projenin en önemli kısmı ise gerçekler ve gelecek üzerine kurgulanmış olması. Program bir yandan gazetecilik ve televizyonculuk diğer yandan sosyal sorumluluk yapıyor” diyor.
Özer, bir yılın değerlendirmesini şöyle yapıyor:
“Uçak mühendisinden teşkilatlandırmacıya, çağrı merkezi takım liderinden endüstri mühendisine, mimara kadar değişik pozisyonlar için aday aradık. Hiçbir programdan eli boş dönmedik; en az bir arkadaşımızın iş teklifi almasını sağladık, bazı programlarda 3 arkadaşı birden verdik.

Ülkenin değişik yerlerinde çalışma teklifini kabul eden pek çok arkadaşımız olduğu gibi, seçilmiş olmasına karşın yapılan teklifi geri çevirenler de oldu. Programda konuk yönetici tarafından seçilmeyip izleyici bir yöneticiden iş teklifi alan adaylarımız da var.”

Programın ilgiyle izlendiğini söyleyen Özer, adaylardan da kurum ve kuruluşlardan da taleplerin bitmediğini belirtiyor. Yaprak Özer, “Patron ve yöneticiler bizi de öneri ve beklentileriyle terletiyor. Ciddiye alındığımız ve beğenildiğimiz için çok mutluyuz. Haziran sonunda program tatile girecek. Gelecek sezonda yenilikler için çalışmalar yapıyoruz” diyor.

İş dünyası ne diyor?

İş Görüşmesi’nin ardından Serkan Bakır, Diyar Arıkan, Kadir Bahçeci’yi tekstil mühendisi olarak işe alan Hey Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Aynur Bektaş, programın içeriğinin çok doğru olduğunu düşünüyor. Bektaş, “İş ilanı verdiğinizde veya size iş müracaatında bulunan kişilerde ‘sadece para kazanma, asıl istediği işe geçinceye kadar çalışma’ gibi niyetlerle ya da işe uygun olmayan taleplerle karşılaşmak mümkün. Bu da çok büyük zaman kaybı oluyor. Program ön değerlendirme ve doğru seçimlerle zaman kaybını engelliyor” diyor.

Programla işe alım yapan şirketlerden biri de Pegasus. Mustafa Erdener’i uçak mühendisi olarak bünyesine katan Pegasus’un İK Direktörü Ceyda Şems, “İş Görüşmesi, yeni mezunlar için farklı iş alanlarını tanımaları ve ne yapmak istediklerine karar vermeleri açısından yol gösterici. Yöneticilerin nelere dikkat ettiğini anlamaları, yöneticilerin deneyimleri ve vizyonlarından faydalanmaları açısından oldukça etkili bir program” diyor.

‘FARKLI VE DOĞRU BİR FORMAT’

İş Görüşmesi adaylarından Filiz Seçkin, işletme bankacılığı yönetmen yardımcısı olarak HSBC ailesine katıldı. İş Görüşmesi’nin, iş hayatına yeni adım atacaklar kadar deneyimli profesyoneller için de önemli olduğunu söyleyen HSBC Genel Müdürü Piraye Antika, şöyle devam ediyor:
“Kalifiye eleman talebindeki artış ve rekabet nedeniyle işe alım süreci kritik önem taşıyor. İş Görüşmesi, işe alım süreci ve kariyer geliştirme konularında kamuoyu bilincinin artmasında etkili bir rol oynuyor. Nitelikli işgücü ile işvereni bir araya getirerek de faydalı bir platform oluşturuyor.”

İş Görüşmesi’nin ardından iki adayı, Gökhan Mehdinur ve Pelin Şahin’i, yazılım-sistem mühendisi olarak bünyesine katan Superonline’ın Genel Müdürü Savaş Ünsal, İş Görüşmesi’nin farklı ve doğru işlenmiş bir format olduğunu söylüyor. Ünsal, “Profesyonel iş görüşmelerinde neler yaşanabileceğinin anlaşılmasını sağlayıp vizyon kazandıran bir program. Program kesinlikle eğitici ve İK açısından katkılar sağlayabilecek konumda” diyor.

17 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber