Geri Dön

Koç eşliğinde TOEFL

Yurtdışında öğrenim görmek isteyen öğrenci sayısı her yıl artarken, master yapmak isteyen öğrenciler TOEFL kurslarına olan ilginin de artmasına neden oldu.

Koç eşliğinde TOEFL

TOEFL sınavında yakalanan başarıda bir adım öne geçmeye çalışan kurslar da çeşitli uygulamalar başlatıyor. Eğitim koçluğu, sınav koçluğu, yabancı dil koçluğundan sonra şimdi de TOEFL koçluğu başlatıldı.

Ana dili İngilizce olmayanların İngilizceyi yazıldığı, konuşulduğu gibi ya da üniversitelerde kullanıldığı gibi kullanma ve anlama becerilerini ölçen bir sınav olan TOEFL’a öğrenci hazırlayan Oxbridge Study Centre’da adaylar lisan koçlarıyla TOEFL hedefine göre çalışıyor. Öncelikle adayın seviyesi saptanıyor ve TOEFL’dan gerekli puanı alabilmek için ne kadar ve nasıl bir eğitime ihtiyaç duyduğu belirleniyor. Ardından kişiye özel çalışma modeli çıkarılıyor. TOFEL koçları öğrenciyle yalnızca kurs merkezinde ilgilenmiyor; öğrenci evine gittikten sonra da herhangi bir zaman diliminde telefonla aranıyor ve İngilizce konuşuluyor. Koçlar günlük hayatın pek çok zaman diliminde öğrencilerle birlikte oluyor.

KİŞİYE ÖZEL TAKVİM

TOEFL sınavına hazırlanan öğrenci sayısının arttığına dikkat çeken Oxbridge Study Centre kurucusu Arzu Doğan, “Bu sınav dönemi için ortalama 2 ay, haftada 8 saat yoğun eğitim planlanıyor. İlk önce temel konularda gramer bilgisi ölçülüyor ve varsa eksikler tamamlanıyor. Kişiye özel bir takvim çıkarılıyor. Ders saatleri, günleri kişiye uygun olarak belirleniyor” diyor.

Öte yandan ortaöğretim kurumları sınavı yerine getirilen Seviye Belirleme Sınavı için de lisan koçluğu hizmeti veriliyor. Doğan, “SBS’de yabancı dil soruları da yer alıyor. SBS’ye hazırlananların yaşları küçük olduğu için çok sıkı bir ders programı yerine, oyunlar ve konuşma becerisini geliştirici soru cevap şeklinde çalışmalar ön plana çıkarılıyor. En fazla 6 kişilik gruplara bir lisan koçu tahsis edildiğinden öğrencilerin dil üzerindeki gelişimleri rahatça gözlemleniyor” diye konuşuyor.

17 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteniİşte magazin dünyasındaki günün gelişmeleri...

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber