Ön yazı nasıl yazılır? Ön yazı örneği

İş başvurusunda bulunurken özgeçmişin yanına eklenecek ön yazı oldukça önem taşıyor. Ön yazı nasıl yazılmalı? Ön yazı yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Ön yazı nasıl yazılır? Ön yazı örneği

Doğru şekilde hazırlanmış bir ön yazı, başvurusu yaptığınız şirkete Cv'nizle birlikte iletildiğinde ilk izlenim açısından oldukça önem taşıyor. Birçok şirketin sadece ön yazı ile yapılmış başvuruları değerlendirdiğini düşünürsek, iyi hazırlanmış ön yazının sizi bir adım öne çıkaracağını söyleyebiliriz.

Ön yazı yazarken nelere dikkat etmek gerekir?

Ön yazınız başvurduğunuz şirkete özel olmalı. İçinde tecrübe ve yetenekleriniz yer almalı. Hangi pozisyon için başvurduğunuzdan ve işe uygunluğunuzdan bahsetmeniz gerekiyor. Cv'nizde yer alacak bilgiler ile ön yazıda yer verdiğiniz bilgilerin örtüştüğünden emin olun. Ön yazının Cv'nizi inceletmek için bir nevi davetiye olduğunu düşünürsek, önyazı Cv'nizin tekrarı değil, tamamlayıcısı olmalı. Ayrıca çok uzun ve karışık bilgiler vermekten kaçının.

Eğer ön yazıyı mail ile gönderecekseniz maile mutlaka hitap ederek başlamak gerekiyor. İş görüşmesine gideceğiniz insan kaynakları uzmanının adını biliyorsanız, "Sayın ... " ile cümleye başlayın. İsmini bilmiyorsanız "Sayın Yetkili" şeklinde yazmanız yeterli olacak. Yazı karakterini seçerken aşırıya kaçmamak gerekiyor. Birden fazla ve çok sık kullanılmayan fontları tercih etmemek önemli. Eğer ön yazıyı öz geçmişiniz ile birlikte elden verecekseniz aynı kalitede kağıt seçmeniz gerekiyor.

Ön yazı en fazla 2 veya 3 paragraftan oluşmalı. Daha uzun bir yazı hem kendinizi tekrar etmenize neden olur hem de gereğinden fazla uzun olursa sıkıcı olabileceğinden okuyan kişi yazının sonunu getiremeyebilir.

Ön Yazı örneği (Yeni mezun olanlar için)

Sayın Yetkili

Eğitimime ve kişisel özelliklerime uygun, şirketinize değer katabileceğim bir pozisyonda çalışma isteğimi iletmek istiyorum. Özgeçmişimin ve yeteneklerimin, iş tanımınıza ve şirketinizin bakış açısına uygun olduğunu düşünüyorum.

2017 yılında Marmara üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık bölümünden mezun oldum. Eğitimim boyunca almış olduğum teorik bilgiyi staj yaptığım şirkette yaptığım işlerle birleştirerek kariyerimi geliştirme fırsatım oldu. Takım çalışması hakkında fikir sahibi oldum.

Kısa vadede eğitim geçmişim ve kişisel özelliklerim sayesinde şirketinize değer katmayı, uzun vadede ise ikili insan ilişkilerinde başarılı, yaptığı işler ile isminden söz ettiren ve gelişen teknoloji ile birlikte kendini sürekli yenileyen bir iç mimar olmayı istiyorum.

Ekteki özgeçmişimin şirketinizdeki uygun pozisyonlar için değerlendirilmesini rica ediyorum.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla,

Ad, soyad

Adres, Telefon, E-mail

Ön Yazı Örneği (Deneyimli)

Sayın Yetkili

Altı yıllık deneyimli bir iç mimarım. Birçok projede çalıştım. İleri seviyede bilgisayar ve ingilizce bilgim ile şirketinizdeki işlerin düzen ve hızını artıracağıma inanıyorum.

Şu an çalışmakta olduğum şirket, yakın bir zamanda faaliyetlerini durduracağı için yeni bir şirkette kariyerime devam edebilme arzusundayım.

Detaylı özgeçmişim ektedir.

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla

Ad, soyad

Adres, Telefon, E-mail

Zeynep BALİÇ

6 Aralık 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber