02.05.2012 02:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Karman’dan Türkiye’ye Suriye için çağrı

Nobel Barış Ödülü’nü 2011 yılında kazanan Yemenli gazeteci Tevekkül Karman, Suriye’de yaşanan olaylara ilişkin Türkiye’nin derhal hareket geçmesi çağrısında bulunurken, “Esad adam öldürmeye devam etmektedir. Onun durdurulması gerekir. Türkiye, Suriye topraklarının içinde Suriye halkını korumak üzere güvenlikli bir bölgenin ihdas edilmesi için çaba harcamalıdır. Türkiye, böyle bir kararı derhal almalıdır. Türkiye böyle bir karar alırsa, uluslararası toplum ve Arap ülkeleri Türkiye’nin arkasında olacaktır. Arap Baharı gençliği adına, Türkiye’nin hemen bugün Suriye halkını korumak için harekete geçmesini talep ediyorum” dedi.

 

Hükümetinize baskı yapın
Karman, Türkiye’deki temaslarının ardından düzenlediği basın toplantısında, sözlerine, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nı kutlayarak başladı. Arap Baharı hareketinin 5 ülkede başarılı olduğuna dikkati çeken Karman, Türkiye’nin demokratik bir ülke olmasının önemine işaret etti. “Bu toplantıda amacım, yüce Türk milletinin fertlerine mesaj göndermek” diyen Karman, “Yüce Türk milletinden Suriye halkına, Suriyeli kadınlara, Suriyeli çocuklara yardım eli uzatmasını talep ediyorum. Türk milletinden, Suriye halkına yardımcı olmak üzere hükümetinize baskı yapmanızı talep ediyorum” ifadesini kullandı.
Annan Planı uygulanamaz
Karman, Annan Planı’nın uygulanamayacağını belirterek, “Annan’ın yaklaşımı Esad’a konuyu çözmek için vekâlet vermiştir, dolayısıyla Esad hem düşman hem de hakemdir. Suriye halkını korumak birinci derecede yüce Türk halkının sorumluluğundadır. Kılıçdaroğlu’na da, Davutoğlu’na da aynı çağrıda bulundum. Suriye’deki cinayetlere seyirci kalmak uygun değildir, bir an önce Türk toplumundan hareket etmesini temenni ediyorum. Biz, Suriye’deki halkı koruduğumuz zaman, yüce Türk halkının özgürlük, demokrasi ve adalet gibi değerlerini korumuş oluyoruz. Sizlerin bir şey yapmanız gerekir. El ele verip bir şeyler yapmamız gerekir” dedi. 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0