Kars

Yerel Haber
27 Mart 2014 - 16:21

KARS BELEDİYE BAŞKANI NEVZAT BOZKUŞ, BASIN TOPLANTISI DÜZENLEDİ

IHA

Kars Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Nevzat Bozkuş, bazı basın ve yayın organlarında belediye hizmetleri hakkında yayınlanan haberler ile ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.
Makamında gazeteciler ile bir araya gelen Başkan Bozkuş, iddialara sert tepki göstererek seçimlere çok az bir süre kala insanlarının kafasının karıştırılmaya çalışıldığını belirtti.
Bozkuş toplantıda; Kars Belediye Hizmet Binası, Hayvan Pazarı, TOKİ Konutları ve Kanalizasyon Şebekesi, belediyeye alınan çöp kovaları ve araç gereç ihaleleri ile ilgili olarak iddiaları cevaplandırdı. 2010 yılında da kendi partisinden olanların denetim komisyonu raporunun basına sızdırıldığını da hatırlatan Başkan Nevzat Bozkuş, “Bilindiği gibi denetim raporları belediye meclisinde birim birim tartışılır. Arkadaşlarımızın da uygun görmeyerek kalem kalem çıkarttığı konuları görüştük. Denetim komisyonu raporuna konu edilen konuları, yine denetim raporunu çıkartanlar tarafından tartışılsın diye sundum ve kim hırsız ise siz karar verin dedim. Belediyelerden sorumlu genel başkan Hüseyin Tanrıverdi’yi arayarak kendi kendimi teftiş kuruluna şikayet edeceğimi ve komisyon raporunun incelenmesini söyledim. Ve daha sonra incelendi. Bu arkadaşlarıma varsa bir yolsuzluk sorumlusu benim ve savcılığa ve teftiş kuruluna şikayet edin. Başsavcılık dosyaları inceledikten sonra bir şamar gibi ilgili kişilerin suratına geri vurdu” dedi.
Bozkuş, “2012 yılına kadar yapılan bütün işler ile ilgili Sayıştay denetleme yaptı. 2013 yılında gelen rapora Muhasebe Müdürümüz Sayıştay raporunun “Kars Belediyesinde gelir gider dengelenmiştir” diye şaştı kaldı. Çünkü belediyemiz şeffaf bir hale gelmiştir. Seçim geldi çattı. Geçmişe ait bu tür dedikoduların bir şekilde basına sızdırılarak Kars kamuoyunu ve seçmeni yanıltarak bizi geride bırakıp kendilerini ileri geçirmek için yapılan çabadır. Böyle bir projenin olması doğru bir şey değildir. Önceden de söyledim şimdi de söylüyorum. Ellerinde bu iddialarını ispat edecek belgeleri varsa, işte Cumhuriyet Başsavcılığı ve teftiş kurulu. Bu kurumlara başvurursunuz ve varsa suçumuz gelirler kolumuza kelepçeyi vurur ve alır götürürler. Ben belediyede arkadaşlarımızın yaptığı her işin altına imzamı atıyorum. Güveniyoruz ve inanıyoruz ki belediyede hiçbir kimse cebine ve midesine haram olan hiçbir şeyi koymuyor. Bundan kesinlikle eminim” diye konuştu.
Bozkuş, “TOKİ konutlarını TOKİ ihale eder. İstikakı öder. Belediye ile ilgili olarak tam olarak TOKİ’nin ne işi var. Belediye sadece aracıdır. Belediye orda oturanların adına bu işi başlatır. Senet imzalatır. Tapular ile ilgili sorunları çözer. İmar planlarının yapılamasını sağlar. Oradaki eski konutların kalkmasını sağlar. Ama biz ne ihale yapabiliriz, ne de istihkak öder. Zaten belediyenin böyle bir parası da yoktur. Belediye Hizmet Binası ve hayvan pazarı ile ilgili olarak şimdiye kadar nerdeydiniz? Vardı ise bir problem neden seçimi beklediniz. Bunlarla ilgili dosyalarımız Başsavcılığımıza giden dosyalarımız tertemiz olarak geri geldi. Biz göreve geldiğimizde ana hedef olarak şehrin genel durumunu masaya yatırdık. Öncelikli sorunları öne aldık. Bu sorunları çözmek için ödenek bulmaya çalıştık ve projelerini hazırladık. Bu nedenle de basınımızı, eşimizi, dostumuzu, akrabalarımızı ihmal ettik. Ama bunda kastımız yoktu. Sadece başımızı eğdik çalıştık. Şu zamana kadar da sayısız asılsız dedikodular duyduk ve sadece işimize zaman ayırdık. Çünkü bizler hep kendimizden hep emin olduk. Bu türden dedikodularla da ne Kars halkının ve de bizim kafamızı karıştırabilirler. Bu ve bunun gibi iddialar doğru olsaydı zaten ben tekrar aday olmazdım. Bunu da açık ve net olarak söylüyorum” şeklinde konuştu.
Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, sözlerini şöyle noktaladı:
“Hayvan pazarına gitmek bile istemiyorum. Ama şimdi her kes gitsin hayvan pazarını görsün. Anlı ak bir şekilde buraya geldik ve iz bırakarak ta gideceğiz. Belediye binası: kimin yanlışlıklar yaptığı ve belediye binasının yanında bir sağlık ocağının olduğunu biliyoruz. Heykel kalkarken kültüre saldırı olduğunu söylediler. Asıl kültür varlığı oradaydı. Biz geldik bu binayı kurtardık. Bundan sonra da Kars ve Karslı adına dışarıdan gelen misafirlerimizi kimlikli ve kişilikli bir binada ağırlayacağız. Bir iş merkezinin üzerinde değil. Aşağıda davul zurna çalınıyordu. Bizde aynı binada hizmet veriyorduk. Ben o binayı bir belediye başkanı olarak kendimize kayık görmüyordum. Hatta o binaya gitmek bile istemiyordum. Ama şimdi bu binaya seve seve geliyorum. Kars halkının gerçekten hak ettiği bir bina geri gelmiştir. Bizim hiçbir aday ve hiçbir kimse ile şu veya bu şekilde bir sorunumuz yoktur. Ama bizde kişisel haklarımıza sahip çıkarız ve sonuna kadar da arkasında dururuz. Petrol istasyonu, tanklar şu kadar mesafede kurulacak. Enerji Piyasası Denetleme Kurulu’nun yönetmeliğine göre bu iş yapılır. Biz farlı şekilde yapılsın desek bile bu işi üstelen firma bu işi almaz. Çünkü doğru olan ne ise petrol istasyonu ona göre yapılıyor. Bunları da her zaman açıklamaya ve hesabını vermeğe hazırız. Bizler göreve geldiğimiz günden bu zamana kadar halkımıza ne söz verdikse araksında dim dik durduk ve yaptıklarımızın da her zaman hesabını verdik.”

KarsYerel Seçim Sonuçları

Kars Hava Durumu

13°CŞİMDİPAZAR
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.