İzmir

Yerel Haber
20 Aralık 2016 - 10:47

Karşıyaka'da 'Vefa' Günü

IHA

İzmir’in Karşıyaka ilçesinde, Kaf Kaf’ın kurucu başkanlarından Zühtü Işıl 31 yıl sonra Örnekköy’e taşınan mezarı başında anılırken, Karşıyaka’nın önemli isimlerinden Tahir Türetken içinde bir vefa gecesi düzenlendi.
Karşıyaka Belediyesi, 19 Aralık Dünya Karşıyakalılar Gününde iki önemli ismi andı. Karşıyaka Spor Kulübünün kurucularından olan ve 1985’te vefatının ardından Bornova Hacılarkırı Mezarlığına gömülen Zühtü Işıl’ın mezarı, daha sonra ailenin de onayı ile Karşıyaka’ya taşınmıştı. Işıl için Örnekköy’de mezarı başında tören düzenlendi. Zühtü Işıl’ın kabri başında gerçekleşen törende, Karşıyaka Spor Kulübü Başkanı Mutlu Altuğ, eski belediye başkanı Şebnem Tabak, Işıl’ın aile bireyleri, Karşıyaka’nın sembol isimleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve Karşıyaka sevdalıları da hazır bulundu. Dualar okundu ve Işıl’ın kabrine karanfiller bırakıldı.
Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Karşıyaka Spor Kulübü kurucusu Zühtü Işıl’ın önemine dikkat çekerek, "Kabrini Karşıyakamıza ait olduğu topraklara getirdik ve 31 yıllık hasreti bitirdik. Bu Karşıyakalılık duruşumuzu sonsuza kadar sürdüreceğiz. Karşıyaka markasını yaratan ve bizlere emanet edenlere şükran borçluyuz. Dünya Karşıyakalılar Günü kutlu olsun, yaşasın Karşıyaka” dedi.
Dünya Karşıyakalılar Günü’nde ayrıca, Karşıyaka’nın yaşayan en önemli değerlerinden Tahir Türetken için vefa gecesi düzenlendi. 1912 Karşıyaka Derneğinin, Karşıyaka Belediyesi ve Karşıyaka Spor Kulübünün katkılarıyla düzenlediği etkinliğe, İzmir CHP Milletvekili Atilla Sertel, İzmir Vali Yardımcısı Alp Arslanergun, eski Adalet Bakanı Hasan Denizkurdu, aile bireyleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Tahir Türetken’in özgeçmişi okundu, Kaf Kaf’a hizmetleri anlatıldı. Türetken, video bağlantı ile katılımcılara seslendi.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.