16.01.2019 08:15 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Kart borcu olana tüketici kredisi

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, “Kredi kartı borcu olanlar bize başvurduğunda hemen tüketici kredisi açıyoruz. Örneğin 10 bin TL borca 60 ay vade yapıyoruz. Ayda 250 TL ödüyorsunuz. Aynı zamanda yeni bir kredi kartı veriyoruz” dedi

Türkiye Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın, CNN TÜRK Ana Haber’de Semiha Şahin’in sorularını yanıtladı. Kredi kartı borcu olanlar ve konut kredileriyle ilgili önemli açıklamalarda bulunan Aydın, özetle şöyle konuştu:

TARIM VİZYONU: Tarım sektörüne 80 milyar kredi verdik. Biz sadece tarım işi yapıyorsak neden bütün dünyada şubelerimiz var. Londra’da ne işi var o zaman bankanın? Tarım sektörü Ziraat Bankası’nın vizyonudur. Tarımda kullanılan kredinin yüzde 65’i sadece size aittir. Ziraat Bankası, tarım vizyonunda vazgeçilmiş değil. Banka, enerji sektöründe, dış ticarette, alt yapıda, savunma sanayinde her yerde var.

İKİ AYRI KREDİ: Tarım kredilerini iki ayrı şekilde anlatırsak daha iyi anlaşılır. Çitçilerimizin, köylülerimizin kullandığı krediler var. Bunların miktarı 47-50 milyar arasında seyrediyor. Bu çiftçilerimizin sayısı 700 bin.

SON TEKNOLOJİYİ KULLANDIK: Türk halkı kredi kartını seviyor. Ciro 100 milyarı geçmiş. Fakat bu ödeme aracı, ama aynı zamanda kredi aracına da dönüşmüş. Perakende bankacılık yaptığımız halde kredi kartı konusunda geciktik. Ziraat Bankası olarak 1-1.5 sene önce çok etkili bir kart çalışması yaptık, ismi de Bank Kart’tı. Bunun kredi kartı özelliği de vardı. Fakat bunu çok büyük gürültüyle tanıtmadık. Atı alan Üsküdar’ı geçmişti. Fakat arkadan gelmenin bir avantajı da vardı, son teknolojiyi kullandık. Bugün o Bank Kart, üye iş yeri POS bakımından Türkiye’nin her yerine geldi, çok önemli rakamlara ulaştık. Kredi kartı ödemelerinde yüzde 30 asgari ödeme yükümlülüğü var. Kalan yüzde 70’i yüzde 2.5’la bunu kredilendiriyorsunuz. Bu öyle bir noktaya geliyor ki bir sarmala dönüşüyor. Anca faiz ödeniyor. Borcu borçla ödüyor. Bu sarmal çok ciddi bir rakam. 17 milyar civarında böyle bir rakam var.

10 BİN TL BORCA 60 AY VADE: İkincisi bir grup var, normal ödemesi gereken tarihte ödemeyi yapamıyor. Hızla 90 günü gidiyor. Yani bir bankadan kredi almışsanız 90 gün içinde ödemezseniz, takibe düşüyorsunuz. Takibe düştüğünüzde ise yeni kredi alamıyorsunuz, ödeme yapmak istediğinizde ise daha yüksek faizle alıyorsunuz. Biz ne yaptık? Limitlerini bize taşımak koşuluyla biz bunlara tüketici kredisi yapalım, bu krediyi 60 ay vade yapalım dedik. Diyelim ki 10 bin lira borcunuz var. 60 ay vade yaparsam aylık 250 liralık ödemeyle 10 bin liralık bir tüketici kredisine sahip oluyorsunuz. Aynı zamanda yeni bir kredi kartı da veriyoruz tüketiciye. Başvuru için tek şart gelirinizin olması. Yeni kredi kartı için gelirinizi belirtmeniz gerekiyor. Bize başvurulduğunda hemen tüketici kredisi açıyoruz, karşı bankaya başvurarak, yaptığımız krediyi ilgili bankaya gönderiyoruz. Yeni bir tüketici kredisi oluyor böylece ödemesini rahatlatıyor.

KOBİ DEĞER KREDİSİ PAKETİ: Cirosu 25 milyarın altında olan ihracatla çalışıyorsa 1 milyona kadar, diğer sektörde faaliyet gösteriyorsa 500 bin liraya kadar faydalanabiliyor. Aylık faizi 1.54. 6 ay ödemesiz, 36 ay vade yapıyoruz. Kredi başvuruları yarın (bugün) başlıyor.

İNDİRİMLİ KONUT KREDİSİ: (Yüzde 0,98 faizden kimler yararlanabilir?) Bu kredinin normal faiz oranı normalde 1.78. Konut firmaları, şirketleriyle bir araya geldik, vatandaşlarımızın konut sahibi olunması için, böyle bir kampanya başlattık. Önümüzdeki dönem inşallah konut faizleri aşağıya doğru seyredecek, bugün alamayan vatandaşlar o zaman alacaklar. Ama ben bu faiz oranını cazip olduğunu düşünüyorum. Konut üretip de satışında sorun yaşayan firmaları Ziraat Bankası ile iş birliğine çağırıyorum. Ziraat Bankası konut kredilerinde gözle görülür bir artış var.

Futbolda mali devrim

Aydın, “Bütün sektörle bir ekonomidir. Futbol da bir ekonomidir hem de ciddi bir ekonomi. Futbol kulüpleri de bizim iş ortağımızdır. Denizbank futbol endüstrisini en çok kredi veren bir bankadır. Aktifbank yine öyle. Ama Denizbank ve biz at başıyız. Biz ne yaptık? Daha önce de bunu yaptık. Burada nakit akışına göre bir kredilendirme yapmışız ve devam ediyor. Kulüplerimizin talepleri oldu. Karşılıklı görüşmelerimiz oldu. Yeniden yapılandırma çerçevesi kapsamında kulüplerimizin gelirlerini dikkate alarak, giderlerini de yöneterek yapılandırma ihtiyaçları varsa böyle bir çalışma yaptık. Yapacağımız bütün işlemler belirli bir usule göre yapılacaktır” dedi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1