Dr. Hasan İnsel

Salı günü yayımlanan yazımda kas çalıştırmanın özellikleri anlatmıştı Fizik Tedavi Uzmanı Dr. Semra Ercan.
“Kas çalışması  birkaç  şekilde yapılabilir” demişti.

1- Kas gücünü artırmak
2- Kas hacmini ve şişkinliğini artırmak
3- Kas ve eklem elastikiyetini artırmak
4- Kasın dayanıklılığını artırmak

Bunlardan kas gücünü artırmanın öncelikle tıbbi bir yaklaşım olduğunu ve özel sistemlerle yapılmasının en iyi sonuçları doğuracağını anlatmıştı. Kas hacmini ve şişkinliğini artırmanın ise yüz güldüren ve estetik görünüm veren bir çalışma olduğundan bahsetmiş ve bunun fitness merkezlerinde uzman hocalar  kontrolünde yapılmasının sakatlıkları önlemek bakımından en ideali olduğunu söylemişti.

Şimdi kas hacmini, şişkinliğini ve kas dayanıklılığını artırmanın yollarını anlatmaya kaldığı yerden devam ediyor Dr. Semra Ercan.Kas hacmini ve şişkinliğini artırma çalışmaları, mevcut kaslarda sadece hücre sayısını artırmadığı, kas hücreleri de altı ayda bir yenilendiği için yenilenen hücrelerde genetik şifredeki gibi normal hücreler olacağından egzersize ara verilince kasların kazanılmış olan estetik görünümleri kaybolur ve eski haline dönerler.

Ancak egzersizlere ara verilmedikçe estetik görünüm ve maksimum güçte dayanıklılık korunabilir. Aşırı güç kullanımı ve dayanıklılık gerektiren performans sporlarında performansı artırmak ve uzun süre aynı yüksek tempoda koruyabilmek için bu tarz çalışmaya gerek vardır. Daha önce  kurallarına uygun antrene edilerek spor geçmişi olmayan insanlar için sakatlanma riskleri taşıyan bir çalışmadır.

1-1.5 litre su içilmeli

Estetik kaygılar nedeniyle bu kişilerin bu çalışmaları çok düşük dirençlerde ve yorgunluk sınırları içinde yapması gerekir. Tempo düştükçe amaçlanan estetik görünüme ulaşma süresi de doğal olarak uzamaktadır.

Bu çalışmalarda kaslar maksimum güçlerinde çalıştırıldığı için çalışma sırasında su ve elektrolit kaybı olabilmektedir. Bu nedenle egzersiz sırasında yapılan çalışmayla orantılı olarak 1 - 1.5 litre su içilmesini gerekir. Ağır çalışmalar sırasında  muz  ya da kuru kayısı gibi elektrolitten zengin az miktarda gıda da almak veya  bazı özel elektrolit içeceklerinden içmek de önerilebilir.

Kas ve eklemlerin elastikiyeti için 

Bu grupta çeşitli stretching yöntemleri yoga, pilates, Alexandre teknikleri gibi egzersizler yer alır. Burada amaç kaslarda kasılıp gevşemeler arasındaki dengeyi kazanmaktır. Kaslar yorgunluk halinde kasılı kalıp gevşeme süresi uzadığında yine aşırı gerilime bağlı mikro yırtıklar ve bunun devamında da yine kas ve eklem sakatlıkları ve hastalıkları ortaya çıkmaktadır. Günlük yaşantıda aşırı bedensel ve ruhsal yorgunluğu olan kasları sürekli gerilen veya aşırı spor yapanların bu tip egzersizleri haftada iki gün yapmaları gerekir. Bu çalışmalar sırasında eklemlerin doğru açılarda olması ve kasların belli bir noktadan ne fazla ne de az gerilmemesini gerektirdiği için mutlaka ve mutlaka çalışmaların bu konuda özel eğitim almış, serifikalı ve tecrübeli eğitmenler gözetiminde ve birebir eşliğinde yapılması gereklidir. Aksi halde cok kolaylıkla kas ve eklem problemlerine yol açarlar. Bu tip egzersizlerle kilo verilmez ancak vücut belli bir elastikiyet ve tonüs kazanacağı için pozitif estetik kazançları da olan egzersiz sistemleridir.

Belli bir yorgunluk yapabildiği için  fitness çalışmaları kadar olmasa da  egzersiz sırasinda su ve elektrolit ihtiyacı vardır. Özel bir beslenme gerektirmez, dengeli beslenme yeterlidir.

Kasın dayanıklılığını artırmak için

Kasın dayanıklılığını artırmak için kombine bir çalışma gerekir. Bu koordinasyon, nefes ve kardiyo egzersizlerinin tümünü kapsayan bir çalışmadır. Performans sporu yapanların hangi yaşta olursa olsun bu egzersiz türlerinin hepsini kapsayan bir program dahilinde çalıştırılmasını gerektirir. Aksi halde spor yaralanmalarının önüne geçmek hiç mümkün değildir.
Modern tıp bilimi ışığında artık günümüzde herkesin kurallı ve doğru egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Herkes için ideal sıralama ise önce medikal egzersizle gerçek kas gücü ve kas hücre sayısını artırmak, sonra artmış kas hücrelerini sakatlanma riskleri azaltılmış olarak fitness çalışmalarıyla daha da estetik hale getirmek ve sonra buna yoga, pilates gibi elastikiyet egzersizlerini ilave ederek güçlü, estetik, dayanıklı, iş yapma kapasitesi yüksek yeni bir vücuda ulaşmaktır.

Sıralama ve teknikler doğru olmak kaydıyla her yaşta buna ulaşmak da mümkündür. Hiçbir egzersiz şeklinin birbirine üstünlüğü yoktur. Ancak birbirini tamamlarlar. Esas olan ne yapıldığı değil nasıl yapıldığıdır. Bütün spor yaralanmaları ve günlük yaşantıda karşılaştığımız kas ve eklem problem ve hastalıkları hangi nedenle olursa olsun vücudun kapasitesinin üzerinde çalışmaya zorlanmasından kaynaklandığı unutulmamalıdır.