12.01.2019 08:15 | Son Güncelleme:

‘Kaşıkçı cinayetinden ders çıkarmadı’

Amerikan “Washington Post” gazetesi, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın Cemal Kaşıkçı cinayetinden bir ders almadığını, cinayetin baş şüphelilerden Suud El-Kahtani ile hala görüştüğünü ileri sürdü. Gazetenin kıdemli yazarlarından David Ignatius, “Suudi baskı mekanizması tam hız çalışmaya devam ediyor” başlıklı bir makale kaleme aldı.

Kaşıkçı cinayetinin üzerinden 100 gün geçtiğini anımsatan Ignatius, “ABD’li ve Suudi yetkililer, Veliaht Prensin (Muhammed bin Selman), Trump yönetiminin umduğu gibi fevri davranışlarını değiştirmek ya da Kaşıkçı konusunda kendisine ders çıkarmaktan uzak olduğunu, bunun yerine otokrat yönetim tarzı ve muhalifler karşı umarsız kampanyasını yürütmeye devam ettiğini belirtiyor” ifadesini kullandı. Makalede görüşlerine yer verilen ve son zamanlarda Selman ile görüşen ABD’li bir yetkili, “(Muhammed bin Selman) Yurt içinde kendini çok güvenli ve kontrollü görüyor. Temeli sağlam olduğu müddetçe kimsenin kendisine zarar vermeyeceğini hissediyor” görüşünü paylaştı. İngiltere’nin en deneyimli Suudi denetçilerinden birisi de, “(Bin Selman) Olanlardan (Kaşıkçı cinayeti) zerre ders almadı. Bu batılı hükümetler için çok korkutucu” ifadelerini kullandı.

Ignatius makalesinde, Veliaht Prens Bin Selman’ın, Kaşıkçı cinayetini düzenleyen suikast timinin başında olduğu iddia edilen ve cinayetten önce veliaht prensin en yakın danışmanlarından birisi olan Suud El-Kahtani ile de el altından hala görüştüğünü, tavsiyelerine başvurduğunu ileri sürdü. Makalede görüşlerine yer verilen Suudi bir yetkili ise Kahtani’nin son günlerde başkent Riyad’daki evinde, Kraliyet Mahkemesi Çalışma ve Basın İşleri Merkezi’nde, muhaliflere karşı kurulan siber orduyu yöneten eski iş arkadaşlarıyla görüştüğünü ve Kaşıkçı cinayeti konusunda, “Ben suçlandım ve günah keçisi olarak kullanıldım” dediğini aktardı.

Kongre’de anıldı

Bu arada Kaşıkçı, cinayete kurban gidişinin 100’üncü gününde ABD Kongresi’nde anıldı. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, yaptığı konuşmada ABD yönetiminin cinayetle ilgili Suudi Arabistan’a yeterli tepki göstermediğini belirterek “Ticari menfaatlerimizin, yaptığımız açıklamalar ve eylemlerimize üstün gelmesine karar verdiysek, ahlaki yetkinliğimizi kaybetmişiz demektir” dedi. Kaşıkçı’nın ölümünü “vahşet” diye niteleyen Pelosi, Kongre’nin cinayete dair bilgileri gün yüzüne çıkarma ve faillerden hesap sorma konusunda kararlı olduğunu belirtti.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0