14.10.2018 01:30 | Son Güncelleme:

‘Kaşıkçı öldüyse cezası ağır olur’

ABD Başkanı, Kaşıkçı’nın öldürüldüğü ortaya çıkarsa Suudi Arabistan’a ağır bir ceza vereceklerini açıkladı. Trump, Suudi Kralı Selman ile konuyla ilgili görüşeceğini belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın 2 Ekim’den beri kayıp olmasıyla ilgili Suudi Arabistan’a karşı sert açıklamalarda bulundu. CBS televizyon kanalına röportaj veren Trump, burada “Bu olayın nedenini araştıracağız. Eğer Suudi Arabistan’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı’yı İstanbul’daki konsoloslukta öldürdüğü belirlenirse bunun ağır cezaları olacaktır. Eğer öyleyse bu durum oldukça korkunç ve mide bulandırıcı” ifadelerini kullandı. Suudi Prens Muhammed bin Selman’ın gazetecinin ölüm emrini verip vermediğiyle ilgili soruya, böyle bir durumun keyfini kaçıracağı ve kendisini kızdıracağını ifade eden ABD Başkanı, “Şu an kimse bilmiyor. Büyük ihtimalle cevabı bulacağız” dedi. Kaşıkçı’nın gazeteci kimliği dolayısıyla ortadan kaybolmasında birçok değişik tehlike olduğunu savunan Trump, Suudi Arabistan’a yönelik silah satışının kesilmesini istemediğini belirterek, “İşleri zedelemek istemiyorum” diye konuştu. 

Gerçek ortaya çıkmalı

Trump ayrıca Kaşıkçı’nın akıbetiyle ilgili olarak Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ile görüşeceğini söyledi. ABD’nin Ohio eyaletinde katıldığı bir etkinlik öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, Kral Selman ile görüşüp görüşmediği sorusu üzerine “Henüz görüşmedim ancak Kral Selman’ı arayıp görüşeceğim, onunla konuşacağım” dedi. Suudi Arabistan, Türkiye ve ABD’nin olayla ilgili çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Trump, “Bu, potansiyel olarak gerçekten çok kötü bir durum. Neler olacağını göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Suudi reformistler için önemli bir platform olan Al Watan gazetesine katkı veren ve Batı medyasında Ortadoğu ile ilgili haberleriyle tanınan Kaşıkçı’dan, 2 Ekim’de resmi işlemler için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’na girdikten sonra haber alınamamıştı.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kaşıkçı olayıyla ilgili BBC’ye yaptığı açıklamada “gerçeğin ortaya çıkması” çağrısında bulunurken, “Bu gibi olayların yeni normale dönüşmesinden kaygılıyım” dedi. Guterres, “Gerçeğin ortaya çıkması yönünde güçlü bir talebimiz olması gerekli. Tam olarak ne olduğunu, nasıl olduğunu ve olanlardan kimin sorumlu olduğunu bilmemiz gerek. Bu gibi olayların çoğalmaya başladığı durumlarda da, şeffaflık talebinde bulunabileceğimiz farklı yollar bulmalıyız diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0