Dünya
06.12.2017 - 23:19 | Son Güncelleme: 06.12.2017-23:26

Katar Emiri Temim: Kararın tehlikeli yansımaları olacak

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, ABD Başkanı  Donald Trump'ı, "ülkesinin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasının tehlikeli  yansımaları olacağı" yönünde uyardı.

Sitene Ekle

AA

Katar resmi ajansı QNA'nın haberine göre, Şeyh Temim, kendisini  telefonla arayan ABD Başkanı Trump'a, attığı bu adımın (Kudüs'ü İsrail'in  başkenti olarak tanıması) Ortadoğu'da durumu daha fazla karmaşık hale  getireceğini ve bölgedeki güvenlik ile istikrarı olumsuz yönde etkileyeceğini  belirtti.

Şeyh Temim görüşmesinde, ülkesinin, başkenti Kudüs olan ve 1967  sınırlarında bir Filistin devletinin kurulmasını garanti altına alan, iki  devletli çözüm esasına dayalı, Arap barış girişimi ve uluslararası kararları  temel alan Filistin davasına yönelik tutumuna vurgu yaptı.

ABD Başkanı Trump, bu akşam düzenlediği basın toplantısında, BM  Güvenlik Konseyi'nin 1980 yılında İsrail'in Doğu Kudüs'ü ilhak ederek başkent  ilan etmesini geçersiz sayan 478 sayılı kararına rağmen, "Kudüs'ü resmen  İsrail'in başkenti olarak tanıma zamanı geldi." ifadesini kullanmıştı.

Trump, ayrıca Dışişleri Bakanlığına, ülkesinin Tel Aviv'deki  büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için hazırlıklara başlaması talimatı verdiğini  açıklamıştı.


 


Etiketler: katar, Temim, açıklama
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Müzik eserlerinin yazılı metinlerine ne ad verilir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.