18.07.2017 02:30 | Son Güncelleme:
DIŞ HABERLER SERVİSİ

Katar kriziyle ilgili şok iddia

Körfez ülkelerinin Katar’a yönelik yaptırımları devam ederken, krizin çıkış nedeninin BAE’nin gerçekleştirdiği siber saldırı olduğu iddia edildi. İddia BAE tarafından yalanlandı

Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Katar krizindeki rolüyle ilgili oldukça dikkat çekici bir iddia ABD basınında yer aldı. ABD merkezli Washington Post gazetesinde yer alan ve adının açıklanması istenmeyen ABD’li istihbarat yetkililerine dayandırılan haberde, Katar krizine neden olan sürecin arkasında BAE’nin yer aldığı iddia edildi. ABD’li istihbarat yetkililerine göre, Birleşik Arap Emirlikleri yönetimi, Katar hükümetinin resmi haber ajansı QNA’nın internet sitesine siber saldırı yoluyla yanlış bilgiler eklenmesini organize ederek Katar krizinin ortaya çıkmasına zemin hazırladı. İddiaya göre, BAE’nin üst düzey yetkililerinin mayısta onayladığı plana göre bazı kişiler, Katar resmi haber ajansı QNA’nın internet sitesine siber saldırı düzenledi ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani’ye atfen ABD karşıtı ve İran’ı destekleyen açıklamalar yayımladı.

BAE: Sorumlu değiliz

ABD’li istihbarat yetkilileri, geçen hafta yaptıkları son analizde, ellerindeki bulguların siber saldırı konusunda BAE’yi işaret ettiği noktasında mutabık kaldı. Ancak siber saldırıyı BAE’nin kendisinin mi yoksa bu ülke adına iş yapan başkaları tarafından mı yapıldığının henüz kesin olarak tespit edilemediği bildirildi.

Bu haberlere karşın Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargaş, Katar’ın internet sitelerine düzenlenen siber saldırıdan sorumlu olmadıklarını söyledi. İngiltere’nin başkenti Londra’da bir forumda konuşan Gargaş, bununla birlikte ‘şirketlere Katar’la kendileri arasında bir seçim yapmalarını söyleyerek boykotu tırmandırmayacaklarını’ da sözlerine ekledi.

Kriz açıklamayla başlamıştı

Körfez ülkeleri arasında krize yol açan gelişmeler, 23 Mayıs’ta gece geç saatlerde Katar resmi haber ajansı QNA’da Katar Emiri Şeyh Temim Al Sani’ye atfen ABD karşıtı ve İran’ı destekler açıklamalar yayımlanmasının ardından başlamıştı. Katar, söz konusu beyanların siber saldırı sonucu ajansın sistemine sızan bilgisayar korsanlarınca yapıldığı ve Emirin böyle bir açıklamasının bulunmadığını duyurmuştu. Ancak BAE, Suudi Arabistan ve Mısır medyası konuyla ilgili Katar’ı eleştiren çizgide yayımlarını yoğunlaştırarak devam ettirmiş ve kriz giderek büyümüştü. 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0