Milliyet Tatil

12.06.2017 - 10:50 | Son Güncelleme: 12.06.2017-17:46

Katar nerededir? Katar nasıl bir yerdir?

Son günlerde gündemden düşmeyen küçük ama zengin Orta Doğu ülkesi Katar nerededir? Katar nasıl bir yerdir? İşte Katar hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler...

Sitene Ekle

Çok sayıda Orta Doğu ve Asya ülkesinin diplomatik ilişkilerini askıya aldığı Katar, Orta Doğu'da Basra Körfezi'nde yer alan küçük bir yarımada ülkesidir ve emirlikle yönetilir. Tek kara sınırı olan komşusu Suudi Arabistan'dır ve kuzeyinde Bahreyn, doğusunda İran yer alır.

Katar'ın başkenti ve en büyük kenti Doha'dır.

2014 yılı itibari ile Katar nüfusu 2 milyon 155 bin 446'dır. Katar nüfusunun yalnızca % 15'i yerel halktan oluşmaktadır. % 85'i Katar'a çalışmaya gelen yabancı işçilerdir.

Katar 2022 FIFA Dünya Kupası'na da ev sahipliği yapacak olan ülkedir. 

Katar'ın başlıca geçim kaynakları nelerdir? Katar nasıl bir ekonomiye sahiptir?

Katar ekonomisi 1940'lı yıllara kadar balıkçılığa ve inci avcılığına bağlıydı. Bu tarihten sonra petrolün keşfedilmesiyle beraber Katar ciddi ekonomik değişimler geçirdi. Yaşam standartlarında ciddi bir yükselme oldu ve bu sayede sosyal imkanların erişilebilirliği önemli oranda arttı. Petrol rezervlerinin yanı sıra Katar dünyada en çok gaz rezervini elinde bulunduran ülkeler arasında yer almaktadır. Katar yer altı kaynakları sayesinde 145 bin Dolarla dünyada kişi başına düşen en yüksek milli gelire sahip ve dünyada ekonomik refah düzeyi en yüksek olan ülkedir.

Katar'ın resmi dili nedir?

Katar'ın resmi dili Arapça'dır. İngilizce de günlük hayatta sıkça kullanılır.

Katar'ın yönetim biçimi nedir?

Katar, üniter anayasal mutlak monarşi ile yönetilmektedir. Katar bir emirliktir. 

Katar nasıl bir iklime sahiptir?

Orta Doğu ülkelerindeki tipik çöl iklimine nazaran yarımada olması sayesinde Katar yazları nemli ve kurak kışları ara ara yağışlı ve ılık bir iklime sahiptir. Katar'ın en yüksek noktası 103 metredir.

Katar Osmanlı Devleti'nden neden ayrıldı?

Osmanlı Devleti 29 Temmuz 1913 tarihinde Katar'dan çekilme kararı aldı. 1. Dünya Savaşı patlak verdiğinde Katar İngilizler tarafından işgal edildi. İngiltere hakimiyetinden 3 Eylül 1971 yılında ayrılan Katar bağımsızlığını ilan ederek bağımsız bir devlet oldu.

Katar'da görülmesi gereken yerler nelerdir?

İslam Sanatları Müzesi, Soqu Waqif, The Corniche, Aspire Park, Katara Kültür Köyü, MIA Park, Villaggio, Katar Doha Limanı, Sheikh Faisal Bin Qassim Al Thani Müzesi, City Centre Alışveriş Merkezi, Büyük Camii, Katar İslam Kültür Merkezi, Tenis ve Squash Stadı, Katar Camisi ve Zübare Arkeolojik Sit Alanı Katar'da görülmesi gereken yerlerdir.

Türk vatandaşları Katar'a gitmek için vize almalı mıdır?

Umuma mahsus pasaport sahipleri 30 güne kadar Katar'a vizesiz giriş yapabilir.

Hazırlayan: Mehmet Can Kömürcü


"Çalıkuşu" adlı roman yazarlarımızdan hangisine aittir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX