09.02.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 09.02.2018-1:30 A-A+
gulay.afsar@milliyet.com.tr
TÜM YAZILARI

KAYBETMEK YA DA HİÇÇoğunlukla bizi acı bir araya getirir. Özellikle epey zamandır kopmuşsa aramızdaki bağ... Sözkonusu olan aile ise, çok daha ağırdır aslında tekrar bir araya geldiğinde yüzleşmek. Artı Sahne’de bu hafta prömiyer yapan ‘Beyaz’ adlı oyunda, böyle ayrı düşmüş, uzak kaldıkça ilişkileri kopmuş iki kardeşin hikayesi anlatılıyor. Deniz Çakır ve Derya Alabora’nın hayat verdiği kızkardeşler, ölüm yatağındaki annelerinin başını beklerken, döküyorlar eteklerindeki taşları. Ölüm bir araya getiriyor ya onları, o yüzden çok üzgünler. Ama onlar anlattıkça, anlıyoruz ki, üzüntüleri bir o kadar da kendi yoksunluklarından  kaynaklanıyor. 

Kapanmamış yaralar

Küçük kızkardeş evli, çocuklu ama belli ki mutsuz. Çocuğu için fedakârlık yapmış. Öyle ki, sevdiği adamı bırakıp gelmiş. Kendince annesinin de tüm sorumluluğunu alarak, iyi kız olmak istemiş. Uzaktan gelen ablasıysa annelerinin istediği gibi ‘sanatçı’ olmuş. Gel gör ki, kendi deyimiyle onun da hiçbir şeyi olmamış. Velhasıl eksik kalmışlar. Belki anneleriyle babaları ayrıldığından beri hiç kapanmamış yaraları...

Niyetleri birbirlerini acıtmak değil...

Güzel olan, onca zaman sonra bir araya geldiklerinde, niyetleri birbirlerini acıtmak değil. Çünkü onlar acıda birleşiyor. Konuştukça çözülüyorlar. O üç gün içinde koskoca geçmişin muhasebesini yaparken, iyileşiyorlar. Ne de olsa kardeşler.  Genç yaşta hayata veda eden Fransız yazar Emmanuel Marie’nin kaleme aldığı ‘Beyaz’, kolay bir metin değil. Türkçe çevirisinde de diyalogları takip edebilmek, bütünlüğü yakalamak zorlayabiliyor. Ama Çakır ve Alabora’nın nefis oyunculukları, Özen Yula’nın rejisiyle oyun akıyor. İç acıcı sahne dekoruna, Artı Sahne’nin rahatlığı da eklenince, tiyatro seyircisi oyundan mutlu ayrılıyor. Özellikle, Çakır ve Alabora’nın, oyunun sonunda, emeği geçen tüm ekibi ve katkılarından dolayı usta sanatçı Suna Selen’i sahneye davet etmesi, büyük alkış alıyor. Ezop Sahne prodüksiyonu ‘Beyaz’ın şubat ayı programı şöyle: 12 Şubat Kozyatağı Kültür Merkezi, 15 Şubat Mall of İstanbul, 19 Şubat Kadıköy Halk Eğitim Merkezi, 26 Şubat Caddebostan Kültür Merkezi ve  27 Şubat Artı Sahne.

Şimdiden iyi seyirler! 

Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2015 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.