Yerel Haber
06 Ekim 2017 - 15:09

Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik Macaristan'da

Çelik, Macaristan Tarım Bakanı Yardımcısı Dr. Nagy ile görüştü

BUDAPEŞTE (AA) - Macaristan Tarım Bakanı Yardımcısı Dr. Istvan Nagy, bir dizi ziyaret için Macaristan'a gelen Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik'i kabul etti.

Bakanlık binasındaki görüşmeye, Macaristan'ın Ankara Büyükelçisi Gabor Kiss'in yanı sıra Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da katıldı.

Belediye Başkanı Çelik, görüşmenin ardından AA muhabirine açıklamasında, Kayseri'nin, Macaristan'ın Miskolc şehri ile kardeş şehir olduğunu, iki şehir arasındaki ilişkileri geliştirmek için Macaristan'da bulunduklarını ve Tarım Bakanı Yardımcısı Dr. Istvan Nagy ile çok verimli görüşme gerçekleştirdiklerini söyledi.

Macaristan ziyaretinde Kayseri Büyükşehir Belediyesinin Beydeğirmeni Organize Besi Bölgesi'nde kurulacak biyogaz enerji kütle santrali ve akıllı şehir uygulamalarıyla ilgili daha önce görüştükleri firmalarla tekrar görüşme fırsatı bulduklarını belirten Çelik, "Yerel diplomasi ilişkilerinin örneğini Miskolc şehri ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri ile ekonomimize, sanayimize katkı sağlıyoruz. İki kardeş şehir arasındaki cazip yatırım imkanlarını ve fırsatlarını karşılıklı masaya yatırdık.'' diye konuştu.

Macaristan'ın Kayseri Fahri Konsolosu Osman Şahbaz da Tarım Bakanı Yardımcısı Nagy ile yaptıkları görüşmenin çok yararlı geçtiğini ve Macarların sanayi ve yatırım gücü yüksek Kayseri'ye özel önem verdiklerini söyledi.

Şahbaz, "Kayseri'ye yatırım yapan pişman olmaz. Günümüzde bilgi ve tecrübenin ön plana çıktığı bir dönemde iki dost ülke arasındaki tarım ve hayvancılık alanında tecrübe ve bilgi zenginliğinin paylaşımı her iki ülke insanı ve ekonomilerine katma değer olarak geri dönecektir. Hatta bu kazanmış oldukları tecrübeyi üçüncü ülkelerde de tatbik edeceklerdir.'' ifadelerini kullandı.

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.