25.06.2011 16:46 | Son Güncelleme: 25.06.2011-16:47
Adem GÜNGÖR / ARTVİN DHA

Kazım Koyuncu mezarı başında anıldı

Kanser hastalığına yenik düşerek hayatını kaybeden Karadeniz Rock müziğinin önemli ismi Kazım Koyuncu, ölümünün 6'inci yıldönümünde anıldı.


25 Haziran 2005'de hayatını kaybeden Kazım Koyuncu için öğle saatlerinde Hopa Belediye Parkı'nda toplanan yaklaşık 70 kişi, İnönü Caddesi'nden Cumhuriyet Caddesi'ne kadar, "Kazım Koyuncu ölümsüzdür" , "Kanser kaderimiz olmayacak" , " Nükleer santral istemiyoruz" gibi sloganlar atarak yürüdü. Hopa Halkevleri adına konuşan Kamil Ustabaş, Kazım Koyuncu'nun barışsever, demokrat bir sanatçı olduğunu belirterek, "İnsandı, devrimci bir sanatçıydı. Kazım Koyuncu’yu aramızdan Çernobil belası aldı. Kazım Koyuncu'yu kanserden kaybettik" dedi ve Başbakan Erdoğan'ın Hopa mitingi sonrasında yaşananları hatırlatarak, "31 Mayıs 2011 tarihinde bu meydanda Çernobil yoktu ama gaz vardı. Metin hocamızı da aramızdan aldılar. Kazım Koyuncu gibi Metin hocamızı da mahalle aralarında, çay tarlalarında anacağızö diye konuştu. Grup daha sonra araçlarla Yeşilköy Köyü'ne gitti.

MEZARI BAŞINDA ANILDI

Kazım Koyuncu'yu anma etkinliği Yeşilköy Köyü'nde mezarı başında yapıldı. Anma törenine Hopa'dan gelenlerin yanısıra Koyuncu'nun annesi Hüsniye, babası Cavit, ağabeyi Hüseyin, ablası Canan ve kardeşi Niyazi Koyuncu, köy sakinleri ve arkadaşları ile Trabzon'dan gelen bir grup Trabzonspor taraftarı katıldı. Kazım Koyuncu'nun hayatını kaybettiği saat 12.58'de mezarı başında bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Kazım Koyuncu'nun sevenleri, sanatçı hakkındaki düşüncelerini dile getirdiler. Kazım Koyuncun arkadaşı sanatçı Bayar Şahin, "Kazım'ı anılarımızda yaşatıyoruz. Onun anılarıyla yaşıyoruz. Beni özellikle etkileyen, Kazım Koyuncu adına dünyada horon günlerinin kutlanması oldu. Şarkı söylemek kolay ama burada bir şeyler söylemek zor. Boğazım düğümleniyor" dedi. Törene katılan Batum Üniversitesi Tarih Profesörü Roin Malakmadze ise, "Kazım Koyuncu yalnız Türkiye’nin değil Gürcistan’ın da evladı. Şarkıları sesinden ritmine onu unutulmaz yaptı" diyerek duygularını dile getirdi.

Program, törene katılanların ve ünlü sanatçının ailesinin mezarı başında dua etmelerinin ardından sona erdi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0