21.12.2011 02:30 | Son Güncelleme:
ERDAL KILINÇ, ESRA ALUS İstanbul

KCK’da medya dalgası

PKK’nın gizli sivil yapılanması olduğu iddia edilen KCK’ya yönelik olarak İstanbul merkezli operasyonlarda aralarında çok sayıda gazetecinin de olduğu 58 kişi gözaltına alındı

Kürdistan Topluluklar Birliği Türkiye Meclisi’ne (KCK/TM) yönelik yönelik operasyon kapsamında dün sabah erken saatlerde 7 ildeki çeşitli adreslere baskın düzenleyen polis, çok sayıda gazeteci ve BDP yöneticisinin de aralarında bulunduğu 58 kişiyi gözaltına aldı. Operasyon kapsamında Özgür Gündem Gazetesi, Dicle Haber Ajansı (DİHA), Fırat Haber Ajansı (ANF), Etkin Haber Ajansı’nın (ETHA) merkez ve bürolarında aramalar yapıldı. Yapılan aramalarda bazı bilgisayar ve belgelere de el konuldu.
‘Yönlendirme haber’
Gözaltı ve arama kararında, şüphelilerle ilgili “Yasadışı KCK üyesi olmak” suçlamasına yer verilirken, gözaltına alınan gazetecilerin merkezi yurtdışında bulunan örgütün medya kuruluşlarına haber vermek ve örgüt yönlendirmesiyle haber yapmakla suçlandıkları öğrenildi.

Kaplan’ın yeğeni
İstanbul’da yapılan operasyonlara gözaltına alınan DİHA muhabiri Çağdaş Kaplan’ın BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan’ın yeğeni olduğu öğrenildi. BDP’li Kaplan, Meclis’te basın toplantısı düzenleyerek operasyonları eleştirdi. KCK operasyonlarının hukuki ve meşru olmadığını belirten Kaplan, “Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, iki gün önce entegre bir plandan söz ederek, hükümetin bu sürecin bizzat yürütücüsü olduğu gerçeğini artık gizlememiştir. Bugün yaşananlar çok açık sivil darbe sürecidir. Başbakan’ın altında imzası bulunduğu 2006 tarihli ‘Bölücü faaliyetlere karşı eylem planı’ başlıklı andıç adım adım uygulanmaktadır” dedi. Operasyonları protesto amacıyla BDP’li milletvekillerinin büyük bölümü TBMM Genel Kurul çalışmalarına katılmazken, BDP’li vekiller, DİHA Ankara bürosuna destek ziyaretinde bulundu. 

Sarp Kuray’ın kızı
Gözaltına alınanlar arasında Özgür Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ziya Çiçek, DİHA İmtiyaz Sahibi Zuhal Tekiner, DİHA İstanbul Haber Müdürü Fatma Koçak, Sarp Kuray’ın kızı ve Birgün gazetesi muhabiri Zeynep Kuray, Vatan gazetesi muhabiri Çağdaş Ulus ve AFP’nin foto muhabiri Mustafa Özer’in de yer aldığı belirlendi. Gözaltında bulunan diğer isimler ise şöyle; ETHA Editörü Arzu Demir, Demokratik Modernite dergisi Yayın Kurulu Üyesi Nahide Ermiş, Gün matbaası sahiplerinden Şerafettin Sümeli, Birgün gazetesi muhabiri Ömer Çelik, DİHA’nın Şanlıurfa bürosundan Sadık Topaloğlu, DİHA’nın Diyarbakır Bürosu’ndan Mazlum Özdemir ile Semiha Karakuş. Çadırda gözaltı

DİYARBAKIR: Dicle Haber Ajansı’nda (DİHA) Kürtçe haber servisinden sorumlu gazeteci Semiha Karakuş gözaltına alınırken, ajansın bürosundaki bilgisayar hard diskleri, kasetler ve bazı belgelere el konuldu.

ANKARA: DİHA Ankara Haber Müdürü Hüseyin Kırkaya gözaltına alındı. Polis, Kırkaya’nın ev ve iş yerinde yaklaşık 7 saat süren arama yaptı. Aramalarda Kırkaya’ya ait bilgisayar ve hardiskleri kopyalanırken çok sayıda belge ve dokümana el konuldu. Kırkaya, Ankara Emniyeti’ndeki işlemlerinin ardından dün akşam saatlerinde İstanbul’a gönderildi.

İZMİR: DİHA’nın İzmir Bürosu’nda arama yapıldı. Muhabirler Sevinç Tuncelli ve Dilek Demirel gözaltına alındı. Zanlıların kişinin İstanbul’a gönderildi.

VAN: DİHA’nın Van’da büro olarak kullandığı çadırda muhabir Evrim Kepenek gözaltına alındı.

MERSİN: DİHA’nın Mahmudiye Mahallesi’nde bulanan Mersin Bürosu’nda arama yapan polis ismi açıklanmayan 1 kadını gözaltına aldı, çok sayıda belgeye de el koydu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5