Cumartesi

11.11.2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 11.11.2017-2:30

Keçeden büstler

Şeniz Artan, keçe yününden yaptığı ve Instagram sayfası “sihirliyünler”de paylaştığı büstlerle sosyal medyada dikkat çekiyor

Sitene Ekle

ÖZGE TABAK / ozge.tabak@milliyet.com.tr

Yaklaşık 20 senedir takı tasarımından ahşap rölyefe ve soğuk seramiğe kadar el sanatlarının çeşitli alanlarında çalışmalar yapıp dersler vermiş, sergiler açmış biri Şeniz Artan. Şimdi, keçe iğneleme tekniğiyle yaptığı büstlerle sosyal medyada adından sıkça söz ettiriyor. “2015 yılında bir el sanatları fuarında tanıştım keçe iğneleme tekniğiyle. Rengarenk uçuş uçuş peri kızlarını görünce tabiri caizse vuruldum. Ancak Türkiye’de bu işin dersini veren bir yer bulamadım. İnternetten Avrupa ve Amerika’da keçe iğneleme tekniği ile uğraşan sanatçılara ulaştım. Videolarını seyrederek, onlarla yazışarak kendi kendime, deneme yanılma yoluyla öğrendim” diye anlatıyor hikayesini.

Geçtiğimiz sene internette keçe yününden, iğneleme tekniğiyle yapılan büstlere rastlayınca bu alandaki ilk çalışması olan Ata Demirer’in 35 cm boyutunda büstünü yapmış. Benzerliği görenlerden de siparişler gelmeye başlamış sonrasında... Şu an kişiye özle siparişler dışında ders veriyor ve sosyal sorumluluk projeleri kapsamında etkinliklere katılıyor.

Büstlerin yapılış sürecini ise şöyle anlatıyor Artan: “Büstlerimi fotoğraftan çalışıyorum. Sadece yün ve  özel çentikli iğneler kullanarak ham yünü binlerce iğne darbesiyle döverek sertleştiriyor, yüzün formunu veriyor, daha sonra üzerine renkli yünlerle dövme işine devam ederek fotoğrafa benzerliği yakalamaya çalışıyorum. Dolayısıyla çok emek ve yoğun bir süreç gerektiriyor. Yaklaşık 34-40 cm ebatında çalıştığım bir yünden büstü bitirmem yaklaşık bir, bir buçuk ayımı alıyor. Hedeflerimin arasında ünlülerin büstlerinden bir sergi açmak var.”

 


©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.