Keisuke Honda Avustralya'da futbolcu, Kamboçya'da teknik direktör!

Japonya'nın Tsubasa'yla beraber en çok tanınan futbolcularından biri olan 32 yaşındaki Keisuke Honda, kariyerini bir uzatma kablosu gibi sürdürme kararı aldı. Hem de çok uzun bir kablo. Avustralya'dan Kamboçya'ya uzanan bu kariyer yolculuğu bakalım Honda'yı yoracak mı?

Keisuke Honda Avustralya'da futbolcu, Kamboçya'da teknik direktör!

5 bin 234 kilometre

5 bin 234 kilometre

Avustralya ve Kamboçya arası tam 5 bin 234 kilometre! Ayrıca bu ülkelerden direkt uçuş da yok. Ancak Malezya aktarmalı uçabilecek olan Keisuke Honda, bu uçuşların her birinde unvan değiştirecek.

Bu uçuşların her biri en az 12 saat 45 dakika sürecek ve bu süre uygun aktarma bulunmaması durumunda 24 saate kadar çıkabilecek

Avustralya'da futbolcu, Kamboçya'da teknik direktör, mutfakta aşçı

Avustralya'da futbolcu, Kamboçya'da teknik direktör, mutfakta aşçı

Avustralya'nın Melbourne Victory takımıyla henüz sözleşme imzalayan Honda, Kamboçya Milli Takımı'ndan da teklif aldı. Melbourne Victory'nin izin vermesinin ardından bir çılgınlık yaparak bu görevi de kabul eden Japon futbulcu, Kamboçya Milli Takımı'nın Genel Menajeri olarak göreve başladı.

Kamboçya Milli Takımı'yla ilk resmi maçına kasım ayında AFF (Asya Futbol Federasyonu) Şampiyonası için çıkacak olan Honda, Kamboçya halkının yeni umudu olacak.

Kamboçya'nın şanlı tarihinde hangi başarılar var?

Kamboçya'nın şanlı tarihinde hangi başarılar var?

Asya Kıtası'nın gülü Kamboçya Milli Takımı'nın tarihinde henüz bir başarı yok. Hatta Asya Eleme Grupları'nda genellikle averaj takımı oluyorlar. Buna rağmen yeniden yapılanma, takımı gençleştirme, sahaya ruhunu yansıtma, sistem oturtma, altyapıdan oyuncu yetiştirme, marka haline gelme gibi klişe hamleleri bi' deneyebilirler. Biz ülke olarak denedik, çok işe yaramadı. Ama olsun bir de Honda yönetimindeki Kamboçya denesin.

Ayrıca Honda, özellikle Asya ve Afrika Kıtası'nda birçok ülkeyi gezerek çocuklara futbolu ve sporu sevdirmek için sosyal sorumluluk projelerinde yer alıyor. Kamboçya tercihi tüm şakalar bir yana, sırf bu nedenle bile yapılmış olabilir.

Keisuke Honda'nın kariyeri

Keisuke Honda'nın kariyeri

Futbola Japonya'da başlayan 1986 doğumlu Keisuke Honda, Gamba Osaka'nın genç takımında başladığı futbol hayatına Seiryo HS ve Nagoya Grampus'ta devam etti. 22 yaşına kadar Japonya'da oynayan Honda, 22'sinde Hollanda'nın VVV-Venlo takımına transfer olarak Avrupa kariyerine başladı.

CSKA

CSKA

Etkili sol ayağı, uzaktan şutları ve isabetli frikikleriyle dikkat çekti. 2010 yılında 6 milyon euro karşılığında Rusya'nın CSKA Moskova takımına transfer oldu. 4 sene top koşturduğu CSKA'da önemli işler yaptı. 94 maçta 20 gol attı, 19 asist yaptı. 2 Rusya Ligi şampiyonluğu, 2 Rusya Kupası ve 1 de Rusya Süper Kupası kazanan CSKA takımının temel taşlarındandı.

Milan

Milan

Kariyerinde asıl sıçramayı ise 2014 yılında CSKA'dan İtalyan devi Milan'a transfer olarak yaptı. Eski günlerine dönmeye çalışan Milan'da kendisinden beklentiler büyüktü fakat o eşiği bir türlü atlayamadı. 3 buçuk yıl oynadığı Milan'da 81 maça çıktı ve 9 gol 10 asistlik performans sergiledi.

Avustralya-Kamboçya

Avustralya-Kamboçya

Birçok kez Türkiye'ye transfer olacağı konuşulan ve üç büyüklerle adı geçen Honda, Milan'dan 2017 yılında ayrıldı ve Meksika'nın Pachuca takımına, oradan da şimdiki durağı Melbourne Victory'ye gitti.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak