23.03.2012 02:30 | Son Güncelleme: 22.03.2012-19:56
ANKARA Milliyet

Kelepçeli serbestlik komisyondan geçti

TBMM Adalet Komisyonu, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlülerin, cezalarının bir kısmını dışarıda çekebilmelerine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti. Denetimli serbestlik kapsamındakiler elektronik cihazla takip edilecek

TBMM Adalet Komisyonu, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az kalan hükümlülerin, cezalarının bir kısmını dışarıda çekebilmelerine imkan tanıyan tasarıyı kabul etti. Tasarıyla, bir defaya mahsus olmak üzere kapalı ceza infaz kurumunda bulunan ve açığa ayrılma hakkı olmasına rağmen kapasite yetersizliği, sağlık durumu ya da talep etmeme gibi nedenlere bağlı olarak açığa ayrılamamış olan hükümlüler ile açık ceza kurumunda bulunan ve şartlı salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler düzenlemeden bir defaya mahsus yararlanabilecek. Denetimli serbestlik kapsamına alınan şüpheli, sanık ve hükümlüler, elektronik cihazla takip edilecek.
Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı ile denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezanın infazıyla; hükümlülerin dış dünyaya uyumlarını sağlamaları, aileleriyle bağlarını sürdürmeleri ve güçlendirmeleri amaçlanıyor.

Cezaevi dışında olacaklar
Açık cezaevinde, cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitimevinde toplam cezasının 5’te birini tamamlayan koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezaevi dışında geçirebilecek. Buna infaz hâkimi karar verilebilecek.
Açık cezaevine ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevine ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde bu uygulamadan yararlanabilecek.

Ücretsiz çalıştırılacak
Denetimli serbestlik tedbiri kapsamında cezasının infazına karar verilen hükümlü, koşullu salıverilme tarihine kadar; kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek, bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulabilecek, belirlenen yer veya bölgelere gitmeyebilecek, belirlenen programlara katılabilecek. Bu yükümlülüklerinden bir veya birden fazlasına tabi tutulmasına denetimli serbestlik müdürlüğü karar verecek.

3 gün içinde müracaat
Hükümlü; cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmemesi; yükümlülüklere, hazırlanan denetim ve iyileştirme programına, denetimli serbestlik görevlilerinin bu kapsamdaki uyarı ve önerileriyle, hakkında hazırlanan denetim planına uymamakta ısrar etmesi halinde koşullu salıverilme tarihine kadar olan cezasının infazı için kapalı cezaevine gönderilecek.

8 bin yeni kadro
Hükümlünün başka bir suçtan dolayı tutuklanması, bu uygulamadan önce işlediği iddia olunan ve cezasının üst sınırı 7 yıldan az olmayan bir suçtan dolayı soruşturmaya tabi tutulması, bu uygulamadan sonra işlediği iddia olunan ve cezasının alt sınırı 1 yıl veya daha fazla olan suçtan dolayı soruşturmaya uğraması halinde, hükümlünün kapalı cezaevine gönderilmesine karar verilecek.
Hükümlünün soruşturma sonunda beraat etmesi, davasının reddi veya düşmesi halinde cezasının infazına, denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak devam edilebilecek.
Bu düzenlemenin yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla koşullu salıverilmelerine 1 yıldan az süre kalan; açık cezaevinde bulunan, kapalı cezaevinden açık cezaevine ayrılma şartlarını taşıyan iyi halli hükümlüler, cezalarının koşullu salıverilme tarihine kadar olan kısmını bir defaya mahsus olmak üzere denetimli serbestlik tedbiri kapsamında çekebilecek. Tasarıyla 8 bin 60 kadro ihdas edilirken, 140 kadro ise iptal ediliyor.

 

BU BİR AF DEĞİL
Adalet Bakanı Sadullah Ergin, açık ceza infaz kurumunda geçirilen sürenin son bir yılının, denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle dışarıda infaz edilmesini getiren tasarının af niteliğinde olmadığını belirtti. Ergin, düzenlemenin hükümlünün mahkum olduğu ceza süresinde değişikliğe neden olmayacağına, koşullu salıverme tarihini değiştirmeyeceğine dikkati çekti. Düzenlemeden 15 bin civarında hükümlünün yararlanacağını söyleyen Ergin, “Bu düzenleme bir af değildir. Düzenleme ile mahkemelere yeni bir iş yüklemeyecek dosyaların yeniden ele alınması gerekmeyecek” dedi.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0