16.10.2010 10:42 | Son Güncelleme:

Kemalist gazete Yeni Akit mi oldu?

Medyaradar internet sitesi bugün müthiş bir iddia ortaya attı. Sitenin haberinde yeralan iddiaya göre Atatürk’ün kurduğu Ulus gazetesinin imtiyaz hakkını alıp Yeni Akit yaptılar!

 İnternet sitesinde yeralan haber şöyle;

CHP’yle eski Vakit Gazetesi arasında yıllardır süren kan davasında, Vakitçiler akıl almaz bir operasyonla CHP’ye tarihi bir “gol” attılar… Arka arkaya açılan hakaret davaları nedeniyle bir milyon 800 bin lira tazminat ödemesi gereken Anadolu’da Vakit Gazetesi, bu parayı ödememek için ismini dördüncü kez değiştirdi ve 11 Ekim 2010’dan itibaren Yeni Akit olarak yayımlanmaya başlandı… Ancak Basın İlan Kurumu’ndan reklam almaya devam edebilmek için, 1919’da bizzat Atatürk tarafından kurulan ve 1953’e kadar CHP’nin yayın organı olan Ulus Gazetesi’nin imtiyaz hakkını gazeteci Engin Köklüçınar’dan satın aldı.

Ulus’un adını Yeni Akit olarak değiştiren ve resmi ilan hakkına sahip olan Vakitçiler; aynı zamanda, Akit’in isim hakkını eline geçiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’ndan da rövanşı almış oldular… Engin Köklüçınar, Medyaradar’a yaptığı açıklamada ise Ulus’un imtiyaz hakkını (V)Akitçilere devrettiğini doğruladı ve satışı şöyle anlattı: “Almanya’dan Yücel isminde bir şahıs geldi; soyadını şu anda hatırlamıyorum. Bir günlük gazete satın almaya ihtiyaçları olduğunu söyledi. ‘Resmi ilanlı gazeteye ihtiyacımız var’ dedi. ‘Bu gazete benim evladım gibi kolay kolay satamam’ dedim. Gitti; bir süre sonra tekrar geldi.Hayır dedim gitti tekrar geldi.Bu birkaç kez sürdü.Bir buçuk ay önce sattım. Gazete evlat gibidir. Verirken gözyaşı döktüm. Kızlarım çok bastırdı, borçlarım vardı, sıkıntım vardı.” Ve Atatürk’ün kurup, büyüttüğü, CHP’yle özdeşleşen Ulus, böylece (V)Akitçilere geçti ve ismi Yeni Akit olarak değişti… Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu da isim değişikliğini onayladı. Böylece bir zamanların yüksek tirajlı “Kemalist”gazetesi, başka bir isimle de olsa “Kemalizm karşıtları”nın eline geçti… Ne yalan söyleyeyim; bu akıl almaz gelişmenin CHP yönetiminde ve tabanında yaratacağı etkiyi şimdiden çok merak ediyorum…

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0