Ege

15.10.2011 - 02:30

Kendi şirketinde sigortalı olmak

Sitene Ekle
Emeklilik Rehberi  |  Necati Çetiner ege@milliyet.com.tr Tüm Yazıları »

Değerli okurlarım, bugünkü yazımı, önemi nedeniyle çalışmakta olan  yakınlarınıza önermenizi diliyorum.
SORU: Çalıştığım SSK’lı iş yerinden 15 MART tarihinde ayrıldım ve 20 NİSAN 2011 tarihinde de emeklilik müracaatında bulundum. Çünkü emeklilik yaşımı da 20 NİSAN 2011 tarihinde doldurdum. Aynı zamanda 4 ay öncesinde bir şirkete ortak oldum ama Bağ-Kur’a kaydım hiç olmadı. Şimdi SGK bana maaş bağlamadığı gibi 4 aylık prim borcu çıkarmış. Bu yasal mı, yasalsa neden 35 günlük değil de 4 aylık prim ödemem isteniyor.S
Sigortalılığın üstünlüğü ilkesi
6111 sayılı yasa ile getirilen hükümlerden bir tanesi de sigortalılığın üstünlüğü ilkesidir. Bu ilkeye göre ticari ya da tarımsal faaliyette bulunan diğer bir ifade ile vergi mükellefi, şirket ortağı ya da ziraat odalarına kayıtlı olan kişiler bu dönemler içerisinde aynı zamanda bir iş verenin yanında çalışmaya başlar iseler çalıştıkları süreler içinde adlarına 4/a kapsamında SSK ya prim ödendiği için 4/b kapsamındaki Bağ-Kur sigortalılıkları askıya alınmaktadır. Ne zaman ki bunların 4/a sigortalılıkları yani SSK’lı çalışması kesintiye uğrar ise, takip eden günde 4/b Bağ-Kur sigortalılığı tekrar aktif hale gelir.
Ticari faaliyeti nedeniyle 4/b kapsamında Bağ-Kur sigortalısı iken bir başka işverene ait iş yerinde hizmet akdine tabi çalıştığı için 4/a SSK kapsamında sigortalı sayılan dolayısıyla 4/b kapsamındaki Bağ-Kur sigortalılığı askıya alınan bu kişilerin, hizmet akdinin son bulması diğer bir ifade ile 4/a kapsamında sigortalı olarak çalıştığı iş yerinden ayrılması halinde işten ayrıldığı günü takip eden günden itibaren 4/b, Bağ-Kur kapsamında yeniden sigortalı sayılması kaçınılmazdır.
Başvuru hemen yapılmalı
Yeniden sigortalılığı kesebilecek tek bir istisna bulunmaktadır. Bu ise 4/a SSK kapsamındaki sigortalılığın sona erdiği tarihte yani işten çıkılan gün içinde emeklilik müracaatında bulunmak. Tabii ki; yaşlılık aylığına hak kazanmak şartıyla. Dolayısıyla, 4/a kapsamında sigortalı iken işten ayrılan ve işten ayrıldığı tarihte aynı zamanda vergi mükellefiyeti, limitet şirket ortaklığı, anonim şirket ortaklığı yanında yönetim kurulu üyeliği devam eden ya da tarımsal faaliyette bulunduğu için ziraat oda kaydı devam eden sigortalılar emeklilik başvurusunu mutlaka işten ayrıldıkları aynı gün içinde yapılmalıdır.
Emeklilik başvurusu çeşitli nedenlerle (yaşı bekleme gibi) aynı gün değil de bir başka gün yapılacaksa işten çıkışı takip eden tarih ile prim ödenecek tarih arasında geçen sürelere ilişkin 4/b Bağ-Kur kapsamındaki sigortalılığa dayalı borcun tamamının ödenmesi, 4/b kapsamında sigortalılık tescili yok ise bu kez öncelikle 4/b Bağ-Kur tescilinin yaptırılarak çıkacak borcun ödenmesi şart. Yine, 4/b sigortalılığına dayalı prim ve prime ilişkin borç ödenmeksizin başvuru yapılmış ise bu kez çıkarılacak borcun en kısa sürede ödenmesi gerekir. Ödeme emeklilik müracaatının yapıldığı ay içinde yapılmaz ise bağlanacak aylık başlama tarihi müracaatı takip eden ay başı değil ödemenin yapıldığı ayı takip eden ayın başı olacağından maaş kaybı olur. Yine 4/b kapsamındaki bu sürelerin son yedi yıl hesabını etkileyerek 4/a kapsamından emekli olamama riskinide dikkate almak gerekmektedir.
1 Ekim 2008’de değişti
5510 sayılı Kanuna göre, limitet şirkete ortak ya da anonim şirket yönetim kurulu üyelerinin ortağı ya da yönetim kurulu üyesi olduğu iş yerlerinden 4/a SSK kapsamında sigortalı olamamaları kuralı 1 Ekim 2008 tarihi itibariyle geçerlilik kazanmıştır. Dolayısıyla önceden başlayan sigortalılığın geçerli olacağı ilkesi ihlal edilmemiş olmak şartıyla 1 Ekim 2008 tarihinden önce ortak olduğu limitet şirketlerden ya da yönetim kurulu üyesi olduğu anonim şirketlerden 4/a kapsamında sigortalı olarak bildirilenlerin bu sigortalılıkları 1 Ekim 2008 tarihinden sonra kesintiye uğramadığı sürece geçerli olacak. Kesintinin varlığı halinde bu kişilerin, ortağı oldukları limitet şirketlerden ya da yönetim kurulu üyesi oldukları anonim şirketlerden 4/a kapsamında sigortalı bildirilmeleri mümkün olamayacak. Dolayısıyla 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalıştığı iş yerine ortak olanlar 4/a kapsamında SSK’lı değil 4/b kapsamında Bağ-Kur sigortalısı olacaklardır. Sağlıcakla Kalınız.

©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.