Ege

26.03.2009 - 01:09 | Son Güncelleme: 26.03.2009-1:12

Kent hakları EGESEM’de tartışıldı

Ege Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi’nde (EGESEM) “Kentli Hakları” semineri düzenlendi.

Sitene Ekle
Kent hakları EGESEM’de tartışıldı

İZMİR DHA - İZMİR Milliyet

Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Zerrin Toprak Karaman konuk konuşmacı oldu. Prof. Karaman, “Kentsel bilinçlenme, birey bilinçlenmesiyle eş değer. Bu süreçte sivil toplum örgütleriyle çalışma  faydalı olabilir. Kente ilişkin sorunları konuşmalı, işbirliği ve dayanışma ortamı yaratmalıyız. Bu aşamada gençlere de görevler düşüyor” dedi.

ATM dolandırıcısı polisten kaçamadı
İzmir’de polise başvuran 72 yaşındaki emekli, dolandırıldığını söyledi. Şirinyer semtindeki bir bankanın ATM’sinden maaşını almak isterken yardım etme bahanesiyle yaklaşan kişinin kartının şifresini öğrendiğini ve 600 lirasını çektiğini anlattı. Harekete geçen ekipler, güvenlik kamerası görüntülerini inceledi. Zanlının, aynı suçtan beş sabıkası bulunan M.M.Ç. (52) olduğu belirlendi. M.M.Ç. kısa süre içinde yakalandı, adliyeye gönderildi.

Valilik açıkladı: TOKİ konutlarıyla bizim ilgimiz yok
TOKİ’nin düşük taksitli konut başvurularını kabul etmeye başladığı haberleri üzerine vatandaşlar İzmir Valiliği’ne gidince yazılı açıklama yapıldı. TOKİ’ye başvurulması istendi, şöyle denildi: “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nca değişik illerde yaptırılarak satışa sunulan veya sunulacak olan konutlardan satın almak isteyenler, evlerin özelliklerine ve satış şartlarına ilişkin tüm bilgileri www.toki.gov.tr adresli internet sitesinden öğrenip işlem yaptırabilir. TOKİ İzmir Şubesi’nin 2040 Sokak No:19 Mavişehir-Karşıyaka adresinden ve 324 55 72 numaralı telefonundan da bilgi edinilebilir.”

İZSU, arsenik ölçüm sertifikası için başvurdu
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İZSU Genel Müdürlüğü, arsenik ölçümü için akreditasyon sertifikası alabilmek amacıyla harekete geçti. Türkiye Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) başvuruda bulunuldu. TÜRKAK ekibinin ekim ayında İZSU laboratuvarlarında denetim yapacağı öğrenildi. İZSU’nun kentin şebeke suyundaki arsenik miktarının ölçümü için sertifikasının bulunmadığı belirtilmiş, bu durum tartışma yaratmıştı.

Hızlı trenlerle günde bin yolcu seyahat ediyor
TCDD 3. Bölge Müdürü Sebahattin Eriş, yenilenen ve yolculuk süresi modern trenlerle 1 saat 40 dakikaya inen İzmir-Aydın demiryoluyla ilgili bilgi verdi. Eriş, kısa süre önce tekrar hizmete açılan 130 kilometrelik  hatta, günde bin yolcu kapasitesine ulaşıldığını bildirdi, şöyle dedi: “İki kent arasında her gün 4 gidiş, 4 geliş olmak üzere 8 sefer düzenleniyor.  Hızlı tren olarak nitelendirilen raybüslerle yapılan seferlerden ikisi süper ekspres olarak gerçekleştiriliyor. Çalışmalarla hem hızımız hem de hizmet kalitemiz arttı."


Etiketler:
Gecekondu hangi takımın grubudur?
©Copyright 2009 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.