Dünya
06.09.2013 - 21:55 | Son Güncelleme: 06.09.2013-21:56

Kerry: Zalim diktatör cezasız kalmayacak

Kerry, haftasonu Litvanya'da Avrupa dışişleri bakanları ile bir araya gelecek

Sitene Ekle

ANKARA (AA)

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'ye düzenlenecek  askeri eylemin, kimyasal silahların kullanımını yasaklayan uluslararası normu  ihlal ederek yüzlerce çocuğu sarin gazıyla ölüme gönderebilen zalim bir  diktatörün cezasız kalmasına dünyanın seyirci olmayacağını göstereceğini söyledi.
Kerry ,Huffington Post'ta yayımlanan "Dünya'nın Kırmızı Hattı için Bir  Vicdan Kabul Oyu" başlıklı yazısında "Kimi zaman bana 42 yıl önce Vietnam  Savaşı'na karşı çıkmış biri olarak nasıl olup da şimdi Suriye Devlet Başkanı  Beşşar Esed'e karşı bir eylemi savunabildiğim soruluyor. Bu sorunun tek bir  yanıtı var; 1971'de de vicdanım konuşuyordu, şimdi 2013'te de vicdanım konuşuyor.  Savunma Bakanı Chuck Hagel ve ben, Suriye'deki rejim hedeflerine karşı sınırlı  askeri eyleme destek veriyoruz. Bunu savaşın verdiği dersleri ve neden olduğu  dehşeti unuttuğumuz için değil, aksine çok iyi hatırladığımız için yapıyoruz"  ifadelerini kullandı.
"Söz konusu olan bir başka Vietnam ya da Irak olsaydı, askeri eylemi  savunmak için Kongre'nin önüne çıkmazdım" diyen Kerry, yazısına şöyle devam etti:
"Vietnam Savaşı'nı sona erdirebilmek için hayatımın iki yılını verdim.  Sırf aklımdan geçeni söylemeye karar verdiğim için bir sürü düşman edindim,  dostlarımı yitirdim. Kamuoyunda Vietnam ve Irak'ta olanları hatırlayıp daha  sonraki olası askeri eylemleri refleks olarak aynı keseye koyma eğilimini  anlıyorum. Ancak böyle bir yaklaşımda bulunmak, Suriye'nin ne olduğu ve ne  olmadığı gerçeğini yok saymak anlamına gelir."
Suriye'de kara hareketi düzenlenmeyeceğine, ucu açık taahhütler  olmayacağına ve ABD'nin bir başka ülkedeki iç savaşta sorumluluk almayacağına  dikkat çeken Kerry, şu ifadelere yer verdi:
"Irak ile bu ve benzeri farklılıklar, Irak savaşına karşı çıkan ve  aleyhine oy kullanan Kongre üyelerinin şimdi Suriye'ye askeri müdahale  düzenlenmesini destek vermesinin asıl nedeni. Peki nedir bu Suriye? Belirli bir  amaca yönelik olan bu eylem, kimyasal silahların kullanımını yasaklayan  uluslararası normu ihlal ederek yüzlerce çocuğu sarin gazı kullanıp uykularında  ölüme gönderebilen zalim bir diktatörün cezasız kalmasına dünyanın seyirci  olmayacağını gösterecek. Sadece Suriye'deki askeri hedeflere karşı düzenlenecek  bu sınırlı askeri eylem, Suriye'nin kimyasal silah kullanımına son vermeyi  amaçlıyor."
Uluslararası düzene inandıklarına ve kimyasal silah kullanımını  yasaklayan belirli uluslararası normların uygulanmasını sağlamaya çalıştıklarına  işaret eden Kerry, "Dünya, yaklaşık 100 yıldır kimyasal silahların kullanımını  yasaklayan uluslararası normu savunuyor. BM'nin Cenevre Sözleşmesi'ne taraf  olmasının bir nedeni var. ABD'nin dünyanın yüzde 98'sinin Kimyasal Silahlar  Sözleşmesi'ni imzalamasının bir nedeni var. Bu neden ise şu; Bu normlar güçlü  olduğunda halkımız daha çok güvende oluyor. Bu silahlar var olmadığında  çıkarlarımız da korunuyor. Bu tehditler azaldığında müttefiklerimiz ve  ortaklarımız da korunuyor. Dünya da 21 Ağustos'ta Şam'da kimyasal silahların  kullanıldığı konusunda bizimle hemfikir.Çok sayıda ülke ve uluslararası kuruluş,  saldırıdan Esed rejiminin sorumlu olduğunu açıkladı. Her gün dünyanın dört bir  köşesinden destek almaya devam ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Hafta sonu Litvanya'da Avrupa dışişleri bakanları ile bir araya  geleceğini belirten Kerry, toplantıda dışişleri bakanlarından Esed rejiminin bir  başka kimyasal saldırı düzenlemesine engel olmak amacıyla sınırlı askeri müdahale  için destek isteyeceğini kaydetti.

Kerry, makalesinde şu görüşlere yer verdi:
"Biz eyleme geçmediğimiz sürece Esed'in kimyasal silahları tekrar  tekrar kullanacağından şüphem yok. Esed istediği zaman kimyasal gaz  kullanabileceğine inandığı sürece tarafların barış görüşmeleri için görüşme  masasına oturmayacağını biliyorum. Başımızı çevirdiğimizde sadece Esed'in  Suriye'de kimyasal silah kullanmasını değil aynı zamanda aralarında Türkiye,  İsrail, Lübnan ve Irak'ın bulunduğu müttefik ve dost ülkelerin için doğacak  sonuçları da riske etmiş olacağız. Bu noktada eyleme geçmemenin maliyeti eylemin  maliyetinden daha fazla olacak. Bazı çevreler neden BMGK'nın desteği olmadan  eyleme geçmeyi düşündüğümüzü soruyor. Daha önce de Bill Clinton, Rusya ve Çin'in  vetolarının vicdanının susturmasına izin vermeyerek Kosovo'ya müdahalede  bulunmuştu. Kosova'da tek bir ABD askeri kaybetmeden müdahalede bulunduk ve dünya  daha iyi bir yer oldu. O zaman yapılması en doğru olan şey buldu. Kimyasal  silahları kimin kullandığını zaten biliyoruz. Bunları ne zaman ve nasıl  kullandıklarını biliyoruz. Keşke BM, Rusya ve Çin'in engelleri ile bloke olmak  yerine bu normları savunabilecek bir konumda olsaydı. Biz, BM'ye inanıyoruz. Ama  biz sırtımızı dönemeyeceğimize ve 'yapabileceğimiz bir şey yok' diyemeyeceğimize  de inanıyoruz."
Kimyasal silahların masum insanları katletmek için kullanılmasına ve  bu silahları kullananların cezasız kalmasına izin veremeyeceklerini vurgulayan  Kerry, makalesini "Bu bir vicdan oylaması" diyerek sonlandırdı.

 


Hayalindeki tatil için Butik Oteller’de yerin hazır!


Bilgi YarışmasıKoku alma duyu organımız nedir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    'Akıl Oyunları' adlı filmin konusu olan ruh hastalığı hangisidir?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.