03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet 

Keşke o kayığa binseler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlatan Altay, “Bay Kemal’in kayığına birlikte yola çıktığı arkadaşlarının bindiğini itham ediyor. Keşke binseler. Onlar o kayığa binerse Kılıçdaroğlu’nun kayığına binmiş olmaz, demokrasi, adalet ve hukukunun kayığına binmiş olurlar” dedi...

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’deki basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kasıtlı ve bilinçli olarak, belli seçmen kitlesini bir şemsiye altında tutmak için gerilim politikasından beslenmek adına Türkiye ve millete büyük kötülük yaptığını iddia etti. Erdoğan’ın birlikte yola çıktığı kişilerin nerelere savrulduğuna bakması gerektiğini de savunan Altay, geçmişte Abdullah Gül, Bülent Arınç, Abdullatif Şener ve Erdoğan için, “Mahşerin dört atlısı” denildiğini anımsattı. Altay, bunlardan üçünün, yollarını Erdoğan ile değil, demokrasi karşıtlığı, tek adam mantığıyla ayırdığını öne sürdü. Altay, “Metal yorgunluğu olan Ak Parti değil Erdoğan’dır. İç muhasebe, özeleştiri yapması gereken Ak Parti değil Erdoğan’dır” dedi.

Erdoğan’ın, “Bay Kemal’in kayığı” ifadesini hatırlatan Altay, şu görüşleri dile getirdi: 
‘Kılıçdaroğlu saklanmadı’
“Bay Kemal’in kayığına birlikte yola çıktığı arkadaşlarının bindiğini itham ediyor. Keşke binseler. Onlar o kayığa binerse Kılıçdaroğlu’nun kayığına binmiş olmaz, demokrasi, adalet ve hukukunun kayığına binmiş olurlar. Onlar otokrasi ve despotizm kayığında daha fazla vicdanlarını kanatmamak için yollarını ayıranlardır. Kılıçdaroğlu, bir kayığa bindi. 16 Temmuz sabahı Boğaz köprüleri kapalı olduğu için Ataköy’den kayığa binerek Pendik’e geçip, TBMM’deki oturuma yetişmek için bindi. Keşke Erdoğan da o oturuma yetişmek için Kılıçdaroğlu’nun bindiği kayığa binip 16 Temmuz sabahı Ankara’da, TBMM’de olabilseydi. Cumhurbaşkanı, sen neredeydin, 4 gün Meclis’e niye gelmedin? Kılıçdaroğlu ne hangarda ne tünelde saklandı. Dördüncü günde de bir cumhurbaşkanı ortada görünmüyorsa korkak odur, korkan Kılıçdaroğlu değildir.”
‘Gül’ünki vicdani feryat’
Altay, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ortak adayı olup olamayacağına ilişkin bir soru üzerine, “CHP’nin Cumhurbaşkanı seçimi noktasında ittifak ile seçime girmek, birinci tur bakımından gündeminde yoktur. Ancak CHP’nin adayı hiç şüphesiz bir CHP’li olacaktır” karşılığını verdi. Altay, Gül’ün son açıklamalarının, “adaylık sinyali” olarak yorumlanıp yorumlanamayacağı sorusu üzerine de Gül’ün, son KHK’ya yönelik açıklamalarını, “vicdani feryat” olarak değerlendirdiğini söyledi.

 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0