15.07.2017 12:33 | Son Güncelleme:

Kılıçdaroğlu Alman dergisine konuştu: 2019'da aday olamayacağım

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 2019'daki seçimlerde cumhurbaşkanlığı için aday olmayacağını  açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019  cumhurbaşkanlığı seçiminde kendisinin aday olmayacağını belirterek, "Ben partiler  üstü erkek ya da kadın aday istiyorum." dedi.  Kılıçdaroğlu, Alman Der Spiegel dergisine açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a karşı eski Cumhurbaşkanı Abdullah  Gül’ün adaylığının mantıklı bir öneri olup olmayacağı sorusuna Kılıçdaroğlu,  "Abdullah Gül kendi geleceğine kendisi karar vermelidir ancak seçimlere iki yıl  varken şimdi bir isim verme yanlışını yapmam." yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, kendisinin aday olup olmayacağı yönündeki soru üzerine  de "Hayır. Ben partiler üstü erkek ya da kadın aday istiyorum." diye konuştu.

Türkiye'de 15 Temmuz gecesi neler yaşandığı sorusu üzerine  Kılıçdaroğlu, ''Benim darbe girişiminde Gülen'in sorumluluğu konusuna dair en  ufak bir şüphem yok. Gülen ekibi yıllarca devletin kurumlarına sızdı. Polisi,  adaleti ve askeriyeyi kontrol altında tuttular.'' ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, Türkiye'nin AB üyelik sürecine de değinerek, şunları  kaydetti: ''Türkiye'nin AB'ye gireceğine her zamankinden daha fazla inanıyorum.  Üyelik sürecini devam ettirmeliyiz. Avrupa'nın Türkiye'deki demokratlarla iş  birliği yapmasını arzuluyorum. 9 Temmuz'daki protestolardan çıkan açık mesaj  şuydu: Muhalefet yaşıyor. Birçoğu bizi bekliyor.''

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0