11.07.2018 12:45 | Son Güncelleme:
AA

Kilise yağmur duası istedi

Kuraklıktan kavrulan İsveç AB'den yardım talep etti, kilise ise krizin aşılması için halkı göreve çağırdı.

Son yılların en kurak yaz mevsimini yaşayan İsveç'te  kilise, yağmur yağması için halktan Tanrı'ya dua edilmesini istedi. 

İsveç Kilisesinin internet sitesi ve sosyal medya hesaplarından  yayımlanan duyuruda, kuraklıktan dolayı çiftçi ve besicilerin zor durumda olduğu  belirtilerek, halktan Tanrı'ya yağmur yağması için dua etmesi istendi.

Yağmur yağmamasından dolayı birçok çiftçinin endişe duyduğuna işaret  edilen duyuruda, kuraklığın son bulması için en güzel fikrin Tanrı'ya dua  edilmesi olduğu ifade edildi.

AB'den yardım talebi

İsveç hükümetinin, kuraklığa karşı kriz masası kurduğu bildirildi.

Başbakanlık binasında konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Tarım  Bakanı Sven-Erik Bucht da son aylarda yağmur yağmaması ve havanın aşırı sıcak  gitmesi sebebiyle arpa ve buğday üreticisinin de içinde bulunduğu çiftçilerin  büyük sıkıntıda olduğunu belirtti.

Besicilerin de kışın hayvanlarına yem bulma telaşıyla hayvanlarını  erken kestiğine değinen Bucht, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'ndan İsveçli çiftçi  ve besicilerin ekonomik zararını karşılaması için istekte bulunduklarını söyledi.

Kuraklığın bir süre daha devam etmesi durumunda pek çok çiftçinin  işinden olacağını vurgulayan Bucht, AB Komisyonu'nun bir an önce İsveçli  çiftçilere yardım etmesi gerektiğininin altını çizdi.

Son 66 yılın en sıcak bahar ve yazı

Öte yandan, İsveç devlet televizyonu SVT'nin haberine göre, ülke son  66 yılın en sıcak bahar ve yazını geçiriyor.

Aşrı sıcakları nedeniyle birçok bölgede orman yangını çıkarken,  Vestermanland bölgesinde 2,5 hektarlık bir alan yandı. Ayrıca, Nisan ve Mayıs  aylarında yeterli yağış alamayan arazilerde hububatın yüzde 60'ının biçilmeyecek  durumda olduğu bildirildi. Barajlarda suyun azalması nedeniyle de elektrik  fiyatlarına geçici olarak yüzde 50 zam yapıldığı duyuruldu.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 2Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy3