21.09.2018 19:28 | Son Güncelleme:
AA

Kilisede cinsel istismar skandalı! Papa onları azletti...

Papa Franciscus, iki Şilili piskoposu kiliselerdeki  çocuklara yönelik cinsel istismar vakaları nedeniyle azletti.

Vatikan Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Papa’nın iki Şilili  piskoposu azlettiği bildirildi.

Açıklamada, "Papa, Şili’deki San Bartolomé de Chillán piskoposu Carlos  Eduardo Pellegrin Barrera ve San Felipe piskoposu Cristian Enrique Contreras  Molina’nın görevden ayrılma taleplerini kabul etmiştir." denildi.

Her iki piskoposun da adı Şili'deki kiliselerde çocuklara yönelik  cinsel istismarlar ve bunların örtbas edilmesine ilişkin soruşturmalarda yer  alıyor.

San Bartolome de Chillan piskoposu Carlos Eduardo Pellegrin Barrera  hakkında 2011 yılında gelen isimsiz bir e-postadaki ihbar üzerine soruşturma  açılmıştı. E-postada, çocuklara yönelik cinsel istismarda bulunulduğu ve iki  çocuğun muhtemelen istismara uğradığı için intihar ettiği yazıyordu.

San Felipe piskoposu Cristian Enrique Contreras Molina da Katolik  Kilisesi’ndeki cinsel istismarlara ilişkin soruşturma kapsamında savcının  listesinde bulunuyordu.

Savcılık soruşturması kapsamında geçen ay Şili’nin başkenti  Santiago'da Katolik Piskoposlar Konferansı Genel Merkezi'ne baskın düzenlenmişti. 

Santiago Başpiskoposu Kardinal Ricardo Ezzati soruşturma kapsamında  cinsel istismar iddialarıyla ilgili ifade vermeye çağrılmıştı.

Ayrıca papazlarla ilgili cinsel istismar iddiaları kapsamında 158  kilise çalışanı hakkında soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında hazırlanan raporda, 178'i çocuk toplam 266  kişinin cinsel istismara uğradığına dikkat çekilmişti.

İddialara konu olan cinsel istismar vakalarının 1960 yılına kadar  uzandığı ifade edilmişti.

34 piskopos pedofili iddiaları üzerine istifa etmişti

Papa Franciscus mayısta, kilisede pedofili skandalını görüşmek üzere  34 Şilili piskoposla bir araya gelmiş, bu piskoposlar üç gün süren görüşmelerinin  ardından toplu istifalarını sunmuştu.

Papa, önce Peder Fernando Karadima tarafından işlenen pedofili  suçlarını örtbas etmekle suçlanan Şili Kilisesi'nin Başpiskoposu Juan Barros  hakkında bu suçu işlediğine dair bir kanıt bulunmadığını ve iddiaların gerçek  olmadığını söylemişti. Ancak daha sonra konuyu yanlış değerlendirdiğini kaydeden  Papa, rencide ettiği cinsel istismar kurbanlarından özür dilemiş ve konuyla  ilgili "çok ciddi bir hata yaptığını" kabul etmişti.

Katolik Kilisesi'nin, dünyanın birçok ülkesinde yüz binlerce din adamı  bulunuyor. Birçok ülkede de özellikle çocuklara yönelik istismarı içeren çok  sayıda vaka basına yansımıştı.

Birleşmiş Milletler (BM), Katolik Kilisesi'ndeki yaygın çocuk  istismarı hakkında 2014'te bir rapor yayımlamıştı. Raporda, Vatikan, kendisine  bağlı kiliselerin bulunduğu çok sayıda ülkede papazlar hakkındaki cinsel taciz  iddialarının üstünü örterek on binlerce çocuğun istismara uğramasına göz yummakla  suçlanmıştı.

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy4