Killa Hakan'ın Norm Ender'e gönderme yapması neyi ortaya çıkardı?

Türkçe rapte son dönemde yaşanan hareketlilik gerçekten muazzam... Ezhel, Şehinşah ve Khontkar'ın yükselişine ilgi duymasanız bile son 1-2 aydır yaşananlara kayıtsız kalmanız mümkün değil. Killa Hakan'ın Norm Ender için bir videoda "Sosyete çocuğu!" demesinden sonra işler tamamen başka yerlere gitmeye başladı bile...

Killa Hakan'ın Norm Ender'e gönderme yapması neyi ortaya çıkardı?

Sahtekarlıkla suçlamış

Sahtekarlıkla suçlamış

Killa Hakan, sosyal medya hesaplarından bir video paylaşmış.

Videonun özeti şu: "O sosyete çocuğu benim adımı kullanarak Fight Kulüp'ün ona cevap olduğunu söylemiş. Biz mart ayında kaydettik şarkıyı. Onun şarkısı temmuz ayında çıkmış. Kardeşim yalan söyleme. Sahtekarlığı bırak. Sana inanıp bize laf edenler var..."

Yani Killa Hakan, Norm Ender'i sahtekarlıkla suçlamış.

"Çıkışa gel"ler nedir yahu?

"Çıkışa gel"ler nedir yahu?

Killa Hakan'ın asıl meselesi bu videoda. Ama bunu öyle bir üslupla dillendiriyor ki rap müziğe ve Killa Hakan'a mesafeli olan insanların onu karikatürize bulmaması imkânsız.

Bir pop ya da rock dinleyicisi ezkaza Killa Hakan'ın bu videosuna denk gelse, muhtemelen şunu düşünür: "Yaaa, adam çok komik, "Çıkışa gel" filan diyor, koskoca adam, hiç yakışıyor mu..."

Hatta Killa Hakan'ın çektiği videoyu gülümseyerek izler.

"Tam ciddiye alacağım bir gülme tutuyor"

"Tam ciddiye alacağım bir gülme tutuyor"

Sosyal medya yorumlarında da pek çok kişi Killa Hakan'ın videosunu "Tam ciddiye alacağım bir gülme tutuyor"lar eşliğinde izlediğini söylemiş.

Koskoca Killa Hakan'ın bu türden makaralara malzeme olması e tabii ki üzücü.

Halbuki konuya ortadan baktığımızda Killa Hakan'ın -üslubu yüzünden ciddiye alınabilirliği düşük bulunsa da- haklı olduğu yerler olabilir.

'Fight Kulüp' bir zamanlama hatası mı?

'Fight Kulüp' bir zamanlama hatası mı?

Mesela 'Fight Kulüp'ün zamanlaması gibi... Ceza, Ezhel, Ben Fero ve Killa Hakan'ın 'Fight Kulüp'ü sizce gerçekten Norm Ender'in 'Mekanın Sahibi'ne atılmış bir 'karşı diss' mi? Beklentileri karşılamaktan öte bir şarkı 'Fight Kulüp'.

Tek başına değerlendirdiğinde Ceza ve Ezhel'in kısımlarıyla dikkat çekti şarkı. Killa Hakan'ın kısmı orta, Ben Fero ise genel olarak yetersiz bulundu.

Ama 'Mekanın Sahibi'ne satır satır bir cevap niteliğinde değildi belki de 'Fight Kulüp'.

Gol atmak isterken gol yemek

Gol atmak isterken gol yemek

Fakat tabii ki 'algı' çok önemli Killa Hakan'ın dediği gibi. Norm Ender, öyle bir zamanda 'Mekanın Sahibi'ni yayınladı ki, 'Fight Kulüp'le atılması hedeflenen golün önü kesildi. 'Fight Kulüp'ün etkisi yok edildi.

Zira hepimiz aynı şeyi düşündük, 'Fight Kulüp' aslında 'Mekanın Sahibi'ne bir cevaptı ve beklentileri karşılayamadığı için Norm Ender'in hanesine artı puan yazıldı.

"Eeeh, bu yeniler de artık çok oldu"

"Eeeh, bu yeniler de artık çok oldu"

Tam da bu noktada Killa Hakan'la ayrışıyoruz işte. Çünkü Killa Hakan, bu golü Norm Ender'in sahtekarlıkla attığını düşünüyor. E konunun muhatabı Killa Hakan. Onun bu meseleye 'objektif' bakmayacağı, Norm Ender'e şahsi bir tepki göstereceği gayet doğaldı.

Benim düşüncem ise biraz daha farklı. Norm Ender'in, bu şarkıyı Ben Fero'nun patladığı dönemde "Eeeh, bu yeniler de artık çok oldu, gerçek rap bu değil" diye yazdığını düşünüyorum.

Attı fav'a, bekledi

Attı fav'a, bekledi

Muhtemelen Norm Ender, yenilere 'eski'lerin sahip çıkıp çıkmayacağını merak ediyordu. Dolayısıyla "At fav'a bekle" taktiği uyguladı. Ve bekledi. Ezhel ya da Ben Fero gibi isimlere Killa Hakan ya da Ceza gibi birilerinin destek atmasını bekliyordu bence.

Belki 'Fight Kulüp' gibi bir 'eskiler-yeniler' şarkısına dair tüyo aldı, belki de içgüdüsel olarak "İşte zaman bu zamandır!" diyerek nokta atışı yaptı.

Norm Ender'in silah zoruyla düşünmedik

Norm Ender'in silah zoruyla düşünmedik

Ama zamanlama muazzam manidar oldu... Norm Ender, sadece yenilere "Rap bu değil" ayarı vererek aynı zamanda bu isimlere destek veren eskilere de ayar vermiş oldu. Yani Norm Ender'in yaptığı bir taşla iki kuş vurmak gibi bir şey oldu.

'Fight Kulüp'ün, 'Mekanın Sahibi'nden sonra yayınlanması üzerine de "Bu karşılık, yeterince sağlam gol olmadı" algısı oluştu. Ama bu algıyı Norm Ender'in silah zoruyla düşünmedik. Kendi kendimize 'karşılık' olduğunu düşündük zamanlamadan ötürü...

1 milyon dislike'ın peşine düşmek

1 milyon dislike'ın peşine düşmek

Fakat burada Norm Ender'i tıpkı Killa Hakan gibi 'sahtekar'lıkla suçlamak bence komik kaçıyor. Killa Hakan, Norm Ender'in 'sosyal medyada adam tuttuğunu' bile ima etti.

17 milyon görüntülemeye sahip olan video, 440 bin like, tam 1 milyon dislike'a sahip şu anda.

Pardon da, Norm Ender'in iş gücü yok, 1 milyon dislike'ın peşine mi düştü? Bu size de çok komik bir 'işsizlik' olmaz mı?

'Sosyete çocuğu' denilince akla Ben Fero gelmiyor mu?

'Sosyete çocuğu' denilince akla Ben Fero gelmiyor mu?

Killa Hakan'ın Norm Ender'e videolu göndermesi neyi ortaya çıkardı? Bence çok net ortada... Norm Ender'in oldukça stratejik bir gol attığı, Türkçe rapte liderliğe oynadığını gösteriyor. Şu anda 'klasik' Türkçe rap denilince akla gelen en trend isim ne Ceza ne de Sagopa Kajmer.

Norm Ender, oldukça doğru bir nokta atışıyla Killa Hakan ve Ceza'ya da güzel bir gol atmış oldu. Killa Hakan'ın "Çıkışa gel" tadındaki üslubu ise ne yazık ki samimi olsa dahi komik kaçıyor.

'Killa Hakan'ın getto vurgusu yapıp 'sosyete çocuğu' demesi bile Norm Ender'i ötekileştirmiyor. Hele de Killa Hakan'ın, epey sosyetik bir imajı olan Ben Fero'yla düet yaptığını düşünürsek...

 

can.sisman@milliyet.com.tr

Bu makaleye ifade bırak