Kim Jong-un hakkındaki söylentilerden hangisi doğru?

Kuzey Kore'nin dünyaya kapalılığı muazzam bir merak konusu. Bir de üzerine ülkenin lideri Kim Jong-un gibi renkli ve ilgi çekici bir isim olunca merakımız tavan yapıyor. Kim Jong-un hakkındaki yeni iddialar ise bu gizemi giderek daha da büyütüyor...

Kim Jong-un hakkındaki söylentilerden hangisi doğru?

Geçtiğimiz günlerde ABD'de, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile ilgili bir kitap yayınlandı. Washington Post için çalışan Anna Fifield adlı gazetecinin kaleme aldığı kitapta enteresan iddialar yer alıyor. Gazetecinin iddiasına göre Kim Jong-un, henüz 11 yaşındayken ABD yapımı 45'lik tabancayla geziyordu. 7 yaşındayken ise bir arabası vardı. Yani fazlasıyla bıçkın bir abimizdi! Ben açıkçası inanamadım bu iddialara. Ama "Kesin yalandır" da diyemiyorum.

Kim Jong-un hakkındaki söylentilerden hangileri doğru peki? 

 

 

Gerçekten fotoğraflardaki gibi mi?

Dünyanın en merak edilen insanlarının başında geliyor Kim Jong-un. Sürekli hakkında "Sonunda bunu da yaptı" gibi haberler çıkıyor. Kendisinin 'melek yüzlü şeytan' olduğu konuşuluyor. Arkadaş ortamlarında da Kim Jong-un hakkında geyik yapılırken sanki ilkokul arkadaşımızdan bahsediyormuş gibi enteresan bir şekilde konuşuyoruz.

Peki gerçekten fotoğraflardaki gibi espritüel ve sıcakkanlı mı, yoksa aslında bütün bunlar kamuflaj mı?

Hiçbir zaman gerçekleri öğrenemeyeceğiz...

 

 

Gerçeği aramayı bırakmalı mı?

Sadece Kim Jong-un'u değil, dünya üzerindeki hiçbir insanı aslında o kadar da tanımadığımız gerçeğini fark ettim. Biyografiler, otobiyografiler filan hep hikâye gibi. İddialar her zaman ortalığa atılacak. Kimimiz inanacak, kimimiz "Yok artık" diyecek. Belki de 'gerçeklik arayışı'mızdan feragat etmeliyiz. Şaşırtıcı iddialardan bazılarının gerçek, bazılarının yalan olduğunu kabul ederek işleri rayına koymaya başlayabiliriz bence.

can.sisman@milliyet.com.tr

 

Bu makaleye ifade bırak