Kimine sadece Kanada'ya göçmek bile yeterken, ona iki kez loto vurdu

Kanada'nın Winnipeg şehrinde yaşayan Melhig Melhig ismindeki Afrikalı göçmen, dünyanın en şanslı göçmeni olabilir. Kanada, refah düzeyi en yüksek ülkeler arasında. Kimileri için Kanada'ya göçme imkanı bile yeterli olacakken Afrikalı göçmen Melhig hem Kanada'ya göçmüş hem de 5 ayda iki defa şans oyunundan büyük ikramiye kazanmış. Bütün Afrika kıtasının şansı kendisine bahşedilmiş olabilir.

Kimine sadece Kanada'ya göçmek bile yeterken, ona iki kez loto vurdu

Küçük oynadı, büyük kazandı

Küçük oynadı, büyük kazandı

Oynadığı şans oyunlarından 5 ayda iki kez büyük ikramiye kazanan Melhig'in toplam kazancı 3,5 milyon Kanada doları. Lotodan kazandığı ilk para olan 1,5 milyon'un bir kısmıyla ev alan eski göçmen, yeni milyoner Melhig, artık hedeflerini büyütmüş durumda. İkinci kazancı olan 2 milyonu ise 20 Kanada dolarına aldığı kazı kazandan tutturan 28 yaşındaki genç adam, artık iş kurmak istiyor.

İş insanı olma hedefiyle yeni planlar yapan Afrikalı göçmen, Kanada'dan vatandaşlık alma konusunu da düşünmeli. İşletme sahibi olma planı makul ama bu parayla göçmenlik hayatı yaşanmaz.

Hedefleri mütevazı

Hedefleri mütevazı

İş konusundaki hedefleri gayet makul olan Melhig bir benzin istasyonu ya da oto yıkama dükkanı açmayı düşünüyor. Büyük ihtimalle Afrika'da yaşadığı yerdeki zengin insanlar ya benzin istasyonuna ya da oto yıkamacıya sahipti.

Melhig'in de bilinçaltında "zengin adam bunları yapar" olarak kaldı. Halbuki bir dönerci açsa servetine servet katabilirdi.

Eğitimi de unutmuyor

Eğitimi de unutmuyor

Genç milyonerin bir diğer hedefi de İngilizcesini ve iletişim becerilerini geliştirmek. Dil konusu çoğumuzda olduğu gibi onda da bir sorun. Fakir de olsan, orta halli de olsan, zengin de olsan "Şu İngilizce'yi bi halletsem..." düşüncesine hayatında en az bir kere giriyorsun demek ki.

Melhig'in dil okuluna gitme planının kaynağı da bu. Tabii milyoner biri dil okuluna mı gider, dil okulundaki hocaları eve mi getirir orası bilinmez.

Şans oyunları şansa mı bağlı?

Şans oyunları şansa mı bağlı?

İlk büyük ikramiyesini kazanmadan önce ailesiyle küçük bir dairede yaşayan Melhig, kazandığı 1,5 milyon Kanada dolarının büyük kısmıyla güzel bir ev satın aldı. Ailesiyle müstakil bir eve taşınan genç milyoner, yeni evi hakkında "Evdeki her şey yeni. Güzel bir bahçemiz ve çevrede iyi okullar var. Yeni evimizi çok sevdik" dedi.

Şans oyunları eğer gerçekten şans yoluyla veriliyorsa bazen Melhig'te olduğu gibi ihtiyaç sahiplerine çıkabiliyor. Hem de kısa sürede iki defa. Fakat çekilişler ve şans oyunları soyadları hep aynı olan insanlara çıkıyorsa, orada şans değil başka olaylar devreye giriyor demektir.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak