Cumartesi

07.07.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 07.07.2012-2:30

Kimler sarı mayo giyer, kimler yeşil? Ya puantiye...

Bisiklet sporunun en büyük arenası Fransa Bisiklet Turu bu yıl 99’uncu senesini kutluyor.

Sitene Ekle

Ulaş Gürşat / ulas.gursat @ milliyet.com.tr

20 gün sürecek olan tur bir hafta önce Belçika’nın Liege kentinden başladı. Sporcular Fransa’ya kuzey sınırından girip ülkenin doğusundan güneye indikten sonra her zaman olduğu gibi yine Paris’in Champs-Èlysèes bulvarında finiş görmek için çaba verecek ve iki teker üzerinde 3.500 kilometre yol almış olacaklar. Barışçıl bir spor olmasına rağmen, insanın sınırını çok zorlayan, kanın ve terin hiçbir zaman eksik olmadığı Fransa Bisiklet Turu’yla ilgili en çok merak edilen sorulara cevap vermek istedik.

Mayolar nedir?
Tour de France’da her sıralamanın birincisi ertesi etapta o sıralamanın mayosunu giyer. En büyük mayo genel sıralama birincisinin giydiği Sarı Mayo’dur. Puan klasmanının lideri Yeşil Mayo, Dağların Kralı yani en iyi tırmanıcı Puantiyeli Mayo’yu ve en iyi genç
bisikletçi Beyaz Mayo’yu giyer.

Sarı Mayo neden sarıdır?
1919’da organizatörler genel
klasman liderinin göze kolay çarpmasını istedi. O zaman turun sponsoru
L’Auto gazetesinin sarı renkli sayfalarını temsil eden sarı renk seçildi ve sarı renk turun geleneksel rengi oldu.

Neden bisikletçiler etabı aynı anda bitirir?
Bisiklette sadece saniyeler hesaba alınır ve saliseler hesaplanmaz. Etabı bir grup halinde bitiren bisikletçilerin hepsinin yaptığı zaman o grubun zamanıyla aynıdır. Genel klasmanda yükselmek için etabı kaçış grubuyla veya pelotonun önünde tek başınıza bitirmeniz gerekir.

Kaçış Grubu nedir?
Peloton adını verdiğimiz ana gruptaki bisikletçilerden atak yaparak ayrılan gruptur.

Bisiklette takım olmanın anlamı nedir?
Yol bisikleti öyle gözükmüyor olsa bile aslında bir takım sporudur. 200 bisikletçinin aynı grupta saatte 50 kilometreyle pedal çevirdiği bu sporda rüzgar bisikletçileri en çok zorlayan şeydir. Bunun için grupların önünde rüzgarı engelleyen grup liderleri olur. Bu liderler etap boyunca sürekli olarak değişir. Grup liderleri grubu rüzgara karşı korurken bu esnada diğer takımların bisikletçilerine de destek olur. Takım çalışmasının en net görüldüğü anlar ise bir takım arkadaşının takım liderini çekmesidir. Gruptan atak yaparak çıkan bir takım liderini takım arkadaşı kendisinin önünde bisikletini rüzgara karşı kullanarak korur ve daha az yorulmasını sağlar. Her takımda tırmanıcılar, zamana karşıcılar, sprinterler olur ve bu farklı türde bisikletçilerin kollektif yetenekleri takımın başarısını sağlar. Tour de France’da yazılı olmayan bir kural vardır. O da takım arkadaşınızdan ne kadar nefret ederseniz edin Sarı Mayo ondaysa onu korumak zorundasınız. Ondan daha hızlı olsanız bile Sarı Mayo’lu takım liderine atak yapamazsınız.

Bisikletçiler tuvalet ihtiyacını nasıl giderir?
5 saatlik bir etapta sporcuların bisiklet üzerinde tuvalet ihtiyacının gelmesi oldukça doğaldır. Çoğunlukla etabın ortalarında ana grupla hep beraber herhangi bir yol kenarında bu ihtiyaç giderilir. Ana grup tuvalet ihtiyacını giderirken atak yapmamak yazılı olmayan bir kuraldır. Ayrıca pelotonun önünde atak yapan bisikletçilerin bu ihtiyaçlarını bisikletleri üzerinde yaptığı da olur.

Sporcular bir etapta kaç kalori yakar?
Bu rakam etabın zorluğuna göre değişse de ortalama 124 bin kalori olarak kabul edilir. Bu rakam 12 Big Mac’le aynı kaloridedir. Bisikletçiler etap boyunca yüksek kalorili enerji ve çikolata barları tüketir.

Doping olmadığı zamanlar hile yok muydu?
Elbette vardı. 1903 yılında ilk kez start alan Tur’un ikinci senesinde yani 1904’te Hippolyte Acouturier’in bir otomobile bağlı bir teli ağzında tuttuğu ortaya çıktı. Acouturier turdan diskalifiye edildi. Dopinglerin ortaya çıkmasından önce yola kırık cam dökmek, rakibin şortuna kaşıntı tozu koymak ve su şişelerini delmek yaygın hilelerdendi.

Vites yokken ne yapılırdı?
Bisiklette vitesler 1937’de icat edildi.
Bu yıla kadar bisikletçiler tırmanış için arka tekerleklerini ters yüz edip tırmanış dişlisiyle yola devam eder tepeden aşağıya inmeden önce yine aynı işlemi gerçekleştirirlerdi.

Taraftarlar yerli mi?
Yol kenarında bisikletçileri karşılayan seyirciler genellikle o bölgenin yerlisi olmuyor. Tour de France’da etapları takip eden çok geniş bir seyirci kitlesi var. Bir seyircinin bir etabı izlemek için ortalama 130 kilometre seyahat edip sporcuların önlerinden geçtiğini görmeleri için yine ortalama altı saat bekledikleri tahmin ediliyor. Geçtiğimiz yıl turu 12-15 milyon kişinin izlediği tahmin ediliyor. Bu rakamın yüzde 80’ininin Fransız olduğu biliniyor.

Tur’a basın ilgisi ne kadar?
Çok fazla. 2010’daki turda 2050 gazeteci görev aldı. 120 Tv kanalı 70 radyo istasyonu 400 gazete ve 55 internet sitesi turu yerinde takip etti. Tur 188 ülkede yayınlandı ve bunun 60’ında canlı olarak ekranda yer aldı.

Bu sene favori kim?
Bu yıl cezalı olduğu için Alberto Contador’un olmadığı bir tur izleyeceğiz. Sakatlığı nedeniyle yarışamayacak olan Andy Schleck’in yokluğunda Bradley Wiggins’ın öne çıktığı yorumu yapılıyor. Wiggins’ın Sarı Mayo’yla turu bitirmesinde kendisini en çok zorlayacak bisikletçinin ise son şampiyon Cadel Evans olacağı tahmin ediliyor.

Turu nasıl takip edebilirim?
Eurosport kanalında Caner Eler’in müthiş anlatımı ve çoğunlukla Sarper Günsal’ın keyifli yorumlarıyla takip edebilirsiniz. Letour.fr sitesinde de İngilizce canlı anlatım mevcuttur.


Etiketler:
İlk olimpiyatlar hangi ülkede yapıldı?
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.