Yemeklerin ve salataların vazgeçilmez baharatı olan kimyonun çayı da hazırlanabiliyor. İçerdiği vitamin ve mineraller ile sağlığa faydalı olan kimyon baharatı ile ilgili merak edilen bilgileri derledik.

KİMYON NEDİR?

Latince adı “Cuminum cyminum” olan kimyon, maydanozgiller ailesine mensup bir bitkidir. Mayıs ile Haziran ayları arasında çiçeklenir. Çiçekleri, beyaz ve açık pembe renktedir. Kimyon bitkisi, 40-60 santimetre uzunluğa erişebilir. Yaprakları parçalı ve tüysüzdür. Meyveleri temmuz gibi olgunluğa erişir. Kimyon baharatı da bu meyvelerin toplanıp kurutulan tohumlarından elde edilir. Bu tohumlar daha sonra öğütülüp toz haline getirilir. 

KİMYONUN YARARLARI

-Kimyon, vücuda ve bağışıklık sistemine çok fazla katkısı olan demir minerali bakımından oldukça zengindir.

-Saç dökülmesi, saçlarda kepek ve yağlanma şikayetlerinin azaltmak için kimyon iyi bir tercih olabilir. 

-Vücutta kan şeker dengesini düzenler ve denge de tutar.

-Kadın sağlığı için de önemli bir baharat olan kimyonu, sağlıklı bir adet süreci geçirmek için veya adet döneminde olan olumsuzlukları hafifletmek için kullanılabilir.

-Bronkodilatör (bronşları genişleten madde) olarak çalışan kimyon, astım hastalığına iyi gelerek, hastaları rahatlatmaktadır. 

-Hamile kadınlarda içilen sütün laktasyon oluşumunu tetikler ve salgılanmanın artmasını sağlar.

-Kanseri önlemede iyi bir savaşçıdır. Laboratuvar çalışmalarında kimyonun, mide ve karaciğeri tümör oluşumunundan koruduğu ortaya konmuştur.