Kırklareli

Yerel Haber
09 Şubat 2019 - 12:19

Kırklareli'de, 'Türkünü Engelsiz Söyle' Projesi

Kırklareli'de, 'Türkünü engelsiz söyle' projesi

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)- KIRKLARELİ Üniversitesi yürütücülüğünde, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Projeleri Destek Programı (2018-1) kapsamında desteklenen 'Türkünü Engelsiz Söyle' projesi kapanış programı düzenlendi.

Türk Halk Ozanı Aşık Veysel’in doğumunun 125. yılı anısına Rektörlük Kültür Merkezinde gerçekleştirilen programa; Rektör Yardımcısı Prof. Dr. NezihaMusaoğlu , Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Ertuğrul Ceylan, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Cemile Özeker, akademik ve idari personel ile davetliler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından başlayan programın açılış konuşmasını gerçekleştiren “Türkünü Engelsiz Söyle” Proje Koordinatörü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Arş. Gör. Dr. Emrullah Tören, proje ile engelli gençlerin toplumsal hayata aktif katılımlarının sağlanması, engelli gençlerin kişisel ve sosyal gelişimlerinin desteklenmesi ve potansiyellerini gerçekleştirmelerine imkân tanınması, engelli gençlerin özgüvenlerinin arttırılmasının sağlanması ve Üniversitemiz öğrencisi olan engelli gençler ile Kırklareli’nde yaşayan engelli gençler arasındaki iletişimin güçlendirilmesinin amaçlandığını ifade etti.

Konuşmasında proje ekibindeki herkesin özel olduğunu dile getiren Tören, programın Âşık Veysel’in doğumunun 125. yılı anısına düzenlendiğini ve bu kapsamda proje ekibindeki Taha Ender Toprak’ın  günümüzün Âşık Veysel’i olduğuna dikkat çekti. “Âşık Veysel, çiçek hastalığından dolayı gözlerini kaybetmişti. Taha Ender Toprak’ ta yedi yaşında beyin tümöründen gözlerini kaybetti” diyen Tören, Toprak’ın hayata küsmediğini; aksine kültür, sanat alanında ve okulunda başarılara imza attığını kaydetti.

Projenin manevi anlamda çok değerli çıktıları olduğuna vurgu yapan Tören , projede desteklerini esirgemeyen başta Rektör Prof. Dr. Bülent Şengrür, Rektör Yardımcısı  Prof. Dr. Neziha Musaoğlu ve Genel Sekreter Ergün Erbay olmak üzere Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanı Ertuğrul Ceylan’a, Lüleburgaz Gençlik Merkezi Müdürü ve Projenin Bakanlık adına Kontrolörü Aslı Giden Özçelik’e, Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) Koordinatörü Cemile Özeker’eve yönlendirmeleriyle projeye destek veren eğitmen Ersin Şahan’a projede emeği geçen herkese teşekkür etti.

Açılış konuşmasının akabinde “Sihirli Ellerin Ritmi Korosu” Âşık Veysel’den seçme türkülerle dinleyenlere keyifli anlar yaşattı. Program, Taha Ender Toprak’ın solo performansı ve harmandalı gösterisi ile devam etti. Programın sonunda, Üniversitenin öğrencisi engelli gençler ile Kırklareli’nde yaşayan engelli gençlerden oluşan ekibin “Türkünü Engelsiz Söyle” klibinin gösterimi yapıldı.Program, projede emeği geçen katılımcılara teşekkür belgelerinin takdim edilmesi ile sona erdi.

 

©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.