Edirne

Yerel Haber
10 Temmuz 2017 - 18:06

Kırkpınar Müzisyenleri "Tescillenmek" İstiyor

"Kırkpınar Davul-Zurna Ekibi" üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığına tescil için başvuruda bulundu

EDİRNE (AA) - Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin olmazsa olmazlarından "Kırkpınar Davul-Zurna Ekibi" üyeleri, Kültür ve Turizm Bakanlığına tescil başvurusu yaptı.

Edirne Tarihi Kırkpınar Davul Zurna Ekibi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Günay Zurna, gazetecilere yaptığı açıklamada, Kırkpınar müzisyenlerinin yağlı güreşin en önemli ögelerinden biri olduğunu söyledi.

Bakanlığa tescil başvurusu yaptıklarını aktaran Zurna, "Bu konuda bizim zaten projemiz hazır. Bu talebimizin yerine getirileceğini ümit ediyorum." dedi.

Kırkpınar müzisyenlerinin kültürel bir değer olduğunu ifade eden Zurna, şunları kaydetti:

"Bizler Kültür ve Turizm Bakanlığından tescillenme talebinde bulunduk. Bu konuda bizim zaten projemiz hazır. Sayın Cumhurbaşkanımıza da bununla ilgili 2010 yılında sunumumuzu yapmıştık. 2010 yılında yine İstanbul'da gerçekleştirilen Roman açılımı toplantısında da bu konuyu dile getirdik.

Müzisyen olarak artık alttan gençlerimiz de yetişiyor. Gelecek nesillere de bunun aktarılması için elimizden geleni yapıyoruz. Dünya yerinde durdukça Kırkpınar Yağlı Güreşleri Edirne'de olacak."

EdirneYerel Seçim Sonuçları

Edirne Hava Durumu

18°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.