Yaşam
20.10.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 20.10.2010-0:02

Kış geliyor bacanızı temizletin!

İGDAŞ, ölümlere yol açan baca gazı zehirlenmelerine karşı halkı uyararak, yılda en az bir kez baca temizliği ve bakımı yaptırılması gerektiğini bildirdi.

Sitene Ekle

İSTANBUL Milliyet

Yapılan yazılı açıklamada, doğalgazın zehirsiz bir gaz olduğu, bu nedenle de yaralanma ve ölümlere yol açan zehirlenmelerin doğrudan doğalgazla ilgili olmadığı belirtildi. Diğer tüm yakıtlarda olduğu gibi doğalgazda da yanma sonucu oluşan karbonmonoksit gazının zehirlenmelere yol açtığı ifade edilen açıklamada, özellikle bacalı doğalgaz kullanıcıları uyarılarak, bu tür zehirlenmelerin, doğalgaz yakıcı cihazlarının bağlandığı bacaların temizlenmemesi, bakımının yapılmaması veya baca malzemelerinin zaman içerisinde deformasyona uğraması, baca sensörünün iptal edilmesi nedeniyle görevini yapamaması ve dışarıya atılamayan baca gazının iç ortama yayılması sonucu yaşandığı vurgulandı. Açıklamada, vatandaşların, hangi tür yakıt kullanırlarsa kullansınlar, bacalarını, yılda en az bir kez, itfaiye ya da itfaiyenin yetkilendirdiği firmalara temizlettirmesinin doğru olacağı kaydedildi.


Yatmadan önce yakıt koymayın
Rüzgârın esebilmesi için iki nokta arasında sıcaklık farkı olması gerekir. Kış mevsiminde sobanın içindeki sıcak hava ve duman daha soğuk olan dış ortama hızla yükselir. Ancak güneybatıdan esen lodos rüzgârı, dış ortamdaki havanın sıcaklığını yükselttiği için sıcaklık farkı azalır. Bu durumda sobanın çekiş gücü azalır ve içeriye yayılan karbonmonoksit gazı zehirlenmelere neden olur. Lodoslu havalarda soba zehirlenmelerine karşı alınabilecek bazı önlemler ise şöyle:
-Kömür yakılan sobanın bacası iki ayda bir temizlettirilmeli. Kullanılan kömürün standartlara uygun olup olmadığına dikkat edilmeli.
- Yatmadan önce sobaya kesinlikle yakıt konulmamalı ve kapağı açık bırakılmamalı.
- Bacadaki dumanın geri tepmesini önlemek için borularda yalıtım yapılmalı. Bacanın tıkanmasını önlemek için çatıda başlık kullanılmalı.
- Bacalar evin yatak odası, banyo ve tuvaletinden geçirilmemeli.

Etiketler: doğalgaz
Yorum Yazın
Gönder
Bilgi YarışmasıHangisi uzakdoğu kökenli bir dövüş sporu değildir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Yaşam Manşetler

    Astroloji
    Kabullenme içindeyizBugün ne yapılabilir ? Bugünlerde sonlanmalar, bitişler daha çok dikkat çekiyor.
    ©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.