03.01.2018 01:30 | Son Güncelleme:
İSTANBUL, DHA

Kısıtlamalar kalktı hareketlilik başladı

Türkiye ve ABD ilişkilerinde yaklaşık 3 aydır devam eden vize krizinin geçen hafta aşılmasından sonra vize başvurularında kısıtlamalar da tamamen kaldırıldı. Yılbaşı tatili sonrası dün ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda mesai başladı, konsolosluk önünde vize hareketliği yaşandı.

Krizin çözülmesiyle vize başvurusunda bulunanlar sabah erken saatlerde ABD’nin İstinye’deki İstanbul Başkonsolosluğu’na geldi. Başvuru için gelenler üst aramasından geçirildi, belgelerinin kontrolü yapıldıktan sonra içeri alındı. Vize başvurusu için ABD Başkonsolosluğu’na gelen Harun Çetin, “Aslında sıradan bir vize görüşmesi oldu. 2019 Ocak ayına almıştık randevumuzu, o tarihe vermişlerdi. İş seyahati dolayısıyla vizeye ihtiyacım vardı. Bu tarihin erkene alınması güzel oldu. İçerideki vize görüşmesi sıradan bir görüşme gibi geçti, olumluydu. Bayağı bir yoğunluk var içeride” dedi.
‘Ben vize alamadım’
Dil eğitimi için vize almak isteyen Alperen Okkala ise “İçeride ilk önce güvenlikten geçtik. Parmak izimiz alındı. Ondan sonra belirli sorular soruldu. ‘Ne için gidiyorsunuz? Ne kadar kalacaksınız?’ diye. Bunların hepsini güzel açıkladığımı düşünüyorum fakat yine de vize alamadım. Bir gerekçe de sunmuyorlar, sebebini bilmiyorum. Ya ret ya da direkt veriyorlar” diye konuştu. 
Vize işlemlerinde sorun çıkmadığını söyleyen bir kişi ise, “Benim için kolay oldu. Çünkü ben G-4 vizesi alıyorum kuyrukta beklemedim. İçeride de çok iyi tepki aldım. Bence turist vizesi ya da öğrenci vizesinde belki sorun çıkarıyorlar” ifadesini kullandı. 

Bu habere ifade bırak
  • 1Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy5