19.06.2017 13:04 | Son Güncelleme:
Taylan YILDIRIM/MANİSA, (DHA)

Son dakika: Kışladaki zehirlenmelerle ilgili flaş açıklama! Karar verildi...

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Yaşar Coşkun, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki zehirlenme vakalarının "kentin şebeke suyundan kaynaklanmış olabileceği" yönündeki iddiaların gerçekliği bulunmadığını belirterek, "Zehirlenme vakalarının yaşandığı kışlalarda askeriye kendi su şebekesini kullanıyor, şehir şebekesini kullanmıyor." dedi. Bu arada en az bir dönem kışlaya asker alınmamasına karar verildi. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi şüphesi olayı ile ilgili akıllara birçok ihtimalin geldiğini, bunları kendilerinin de değerlendirdiklerini söyledi.

Manisa Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü  Yaşar Coşkun, 1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun  Kışlası'ndaki zehirlenme vakalarının "kentin şebeke suyundan kaynaklanmış  olabileceği" yönündeki iddiaların gerçekliği bulunmadığını belirterek,  "Zehirlenme vakalarının yaşandığı kışlalarda askeriye kendi su şebekesini  kullanıyor, şehir şebekesini kullanmıyor." dedi.

    Coşkun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bugün sosyal medya  üzerinden, kentin şebeke suyuna ilişkin bazı paylaşımlar yapıldığına dikkati  çekerek, "1. Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki  zehirlenmenin bundan kaynaklandığına" yönelik iddiaların bir gerçekliği  bulunmadığını ifade etti.

    Su tahlillerinin, hem kendi hem de Halk Sağlığı Müdürlüğü ekiplerince  düzenli yapıldığını dile getiren Coşkun, şöyle konuştu:

    "Suda bakteriye ilişkin herhangi bir belirti yok. Askeriye su  ihtiyacını kendi sondajından karşılıyor. Zehirlenme vakalarının yaşandığı  kışlalarda askeriye kendi su şebekesini kullanıyor, şehir şebekesini kullanmıyor.  Askeriyenin kendisine ait sondajı ve kaynakları var, onu kullanıyorlar. Bizde  sadece küçük karakollar var, o karakollar şehir şebekesi kullanıyor. O  karakollarda da herhangi bir sıkıntı yok. Şehir şebeke suyunu kullananlarda şu  ana kadar rastlanan herhangi bir vaka olmamıştır."

BİR DÖNEM ASKER ALINMAYACAK

Manisa'da 1'inci Piyade Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'nda 731 askerin zehirlenme şüphesiyle tedaviye alınması ardından açıklamalarını sürdüren Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, "Bizim için asıl ağırlıklı olan, önemli olan 23 Mayıs'taki zehirlenme olayıydı. Sonrasında yapılan tetkiklerle Salmonelle bakterisinin bir salgın yarattığı kesinleşti. Sonrasında 27 Mayıs'ta Kırkağaç ilçesinde bir olay oldu. Ancak o 23 Mayıs'ta yaşanan olaydan tamamen bağımsızdı. 16 ve 17 Haziran tarihlerinde yaşananlar doğrudan 23 Mayıs'la ilgili değil. Ancak hepsinin Manisa'daki Eğitim Tugayı'nda yaşanmış olması, bir ilişkilendirme yarattı" dedi.

Tetkiklerin sürdüğünü, yemek yapımında kullanılan malzemelerin incelenmesinin devam ettiğini diye getiren Vali Güvençer, "Olayın sebepleri, kaynakları konusunda açıklama yapmak için erken. Bu konu hassas. Kanaatlerle götürülmemesi gerekiyor. 23 Mayıs'ta yeterince önemsenen bir konuydu. 3 koldan adli, idari soruşturmalar başlatıldı. Sağlık Bakanlığı enfeksiyon uzmanlardan 10 kişilik heyeti gönderdi. Son olaydan sonra 12 kişilik grupla çalışmalarını devam ettiriyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı, kendi iç soruşturmalarını ve araştırmalarını yürütüyor. Hiçbir ihtimal göz ardı edilmeden soruşturuluyor" diye konuştu.

Kışlada bundan sonraki çalışmalar hakkında da bilgi veren Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer şunları söyledi:

"Şu anda eğitim gören acemi askerler cuma günü yemin edecekler. Dağıtım birliklerine gönderilecekler. Şimdilik en az bir dönem, belki bu uzayabilir, yeni acemi er sevkiyatı yapılmayacak. Mutfak teşkilatının yeniden hazırlanması, tercih edilecek yöntemle hazırlıkların tamamlaması için böyle bir zamana ihtiyaç var."

ASKERİ HEYET HASTANEDE İNCELEME YAPTI

Bu arada zehirlenme olayıyla ilgili olarak Türk Silahlı Kuvvetleri de ayrı iç soruşturmasına başladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın görevlendirdiği üst düzey askeri heyet, erlerin tedavi gördükleri hastaneleri ziyaret etti. Burada erlerle konuşan heyettekiler, ayrıca hastane yöneticilerinden de son durum hakkında bilgi aldı. Askeri heyetin hazırlayacakları raporları, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar başta olmak üzere Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ilgili birimlerine iletecekleri ifade edildi.

VALİ O İDDİAYA YANIT VERDİ: HER TÜRLÜ İHTİMALİ DEĞERLENDİRİYORUZ

Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, 1. Piyade Er  Eğitim Tugay Komutanlığı Albay Arif Seyhun Kışlası'ndaki gıda zehirlenmesi  şüphesi olayı ile ilgili akıllara birçok ihtimalin geldiğini, bunları  kendilerinin de değerlendirdiklerini söyledi.

    Güvençer, gazetecilere yaptığı açıklamada, Albay Arif Seyhun  Kışlası'nda gıda zehirlenmesi şüphesiyle tedavisi devam eden ve durumları iyi  olan 17 askerin öğleden sonra taburcu edilmesinin beklendiğini bildirdi.

    Olayla ilgili adli ve idari soruşturmanın devam ettiğini hatırlatan  Güvençer, yemek hizmeti veren şirketin Manisa'daki yöneticileri ve  çalışanlarından 24'ünün gözaltına alındığını kaydetti.

    Güvençer, Manisa Cumhuriyet Başsavcılığının bu kişilerin şüpheli  olarak ifadelerine başvuracağını vurgulayarak, idari boyutta ise Milli Savunma ve  Sağlık Bakanlıkları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinin incelemelerini sürdürdüğünü,  olayla ilgili araştırmaların en küçük detaylar atlanmaksınız yapıldığını  bildirdi.

    Olası nedenler arasında bulunan virüs, bakteri gibi etkilerin  tespitinin ise 1 haftayı bulan ileri tetkikleri gerektirebildiğini anlatan Vali  Güvençer, son dönemde Manisa il sınırları içinde yaşanan farklı zehirlenme  vakalarının tekrar ediyormuş gibi gösterildiğini ancak bu olayların sebep ve  kaynaklarının farklı olduğunu belirtti.

    Güvençer, bir gazetecinin "Olayla ilgili FETÖ iddiaları bulunduğunu"  hatırlatması üzerine şöyle konuştu:

    "Aynı sizin gibi sosyal medyadan gördüm, bu konuda hiçbir resmi  açıklama yapılmadı ancak yaşanan hadise son derece üzücü, ciddi ve önemli.  Yaşanan hadisenin önemi çerçevesinde devlet olarak biz her türlü ihtimalin  üzerine bütün ayrıntılarıyla gitmek durumundayız. En ince ayrıntılarına kadar, en  küçücük ihtimali dahi gözardı etmeksizin bu meselenin üzerine gideceğiz ama  bahsettiğiniz isimlendirme, doğrudan tanımlama yapılmadı, şu anda yapılması için  de erken. O sadece belki sokaklardaki insanların aklına gelip, dillendirdiği ya  da sosyal medyaya yansıttığı mülahazalardan ibaret."

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0