Cumartesi

20.04.2019 - 08:15

Kitap ve güllerin günü

Sitene Ekle
Sırt Çantam  |  Nükhet Everi nukheteveri@yahoo.com Tüm Yazıları »

23 Nisan Hristiyan dünyasında Aziz George günüdür. Aziz George’un hikayesini anlatmadan önce sizi Katalonya’ya götüreyim.

Mutlaka duymuşsunuzdur 23 Nisan Büyükada’da Aya Yorgi günüdür. Herkes o gün akın akın Büyük ada’nın tepesindeki kiliseye yürür. Aya Yorgi Aziz George’dur. Aziz George (oradaki adıyla Sant Jordi) Monserrat Bakiresi’nin yanı sıra Katalonya’nın kurucu azizi olarak bilinir.23 Nisan Aziz George’un ölüm günüdür, yani şehit olduğu gün ve dünyada tüm George isimli insanların da isim günüdür. Bugün Katalonya’da ve dünyadaki tüm Katalan topluluklarında yıllık kültürel olaylardan biri haline gelmiştir. Katalonya’nın Sevgililer Günü’dür 23 Nisan. Kitap ve güller günü diye de anılır. Herkes sokaklara dökülür. Aşıklar, arkadaşlar, aile bireyleri birbirlerine kitap ve güller verirler. Tüm Katalonya koca bir sokak festivaline dönüşür. Her yer kitap ve gül satan tezgahlarla dolar. 

Aziz George Hristiyan dünyasında tüm kilise ve mezheplerin tanıdığı evrensel azizlerdendir. Roma döneminde MS 303’te ölmüş olan Hıristiyan inancında Romalı bir askerdir, aslında Kapadokyalı bir şövalyedir. Efsanesi de şöyledir:

Batı Anadolu’da antik çağlarda Likya olarak adlandırılan bölgede dev bir ejderha yaşarmış. Bu ejderha da her yaz tarlaların sulanmasına karşılık bir çocuğun kendisine verilmesini istermiş ve o çocuğu yermiş. Sıra kralın kızı Elisabe’ye gelince George atının üzerinde görünmüş ve ejderhayı elindeki mızrağıyla öldürmüş. Fakat o dönemler erken Hristiyanlık dönemleri ve Romalıların Hristiyanlara zulüm yaptıkları dönemler. Asker George da bu zulümlerden nasibini alır elbette bu olaydan sonra ve öldürülür. İşte bu gün 23 Nisan’dır ve şehit edildiği için de bu asker azizlik mertebesine yükselir. Bu olayın ardından pek çok kişi de Hristiyanlığa geçmiştir.

İyinin galibiyeti 

Aslında Anadolu’nun her yerinde de bu hikayeyle karşılaşılır. Tüm Ortodoks kiliselerinde at üzerinde genç bir askerin yerdeki ejderhaya mızrak saplarken resmedildiği ikonalar görürsünüz. Hristiyan ikonografisinde pagan inançlara karşı Hristiyanlığın, kötüye karşı iyinin galibiyetini sembolize eder. Bir de ejderhayı öldürmek aslında insanın kendi nefsini öldürmek olarak da yorumlanır. Şimdi bu efsaneden yola çıkarak Aziz George, Katalonya’da prensesi kurtarıp ona gül veren ejderha avcısı şövalyeye dönüşür.Katalonya’da Ortaçağ’dan beri 23 Nisan’da gül fuarları düzenlenir. Yerel anlamda bir sevgililer günüdür o çağlardan bu yana.23 Nisan 1920’lerde İspanyol Kitap Günü, 1990’larda da UNESCO Dünya Kitap ve Telif Hakkı Günü oldu. Katalonya bölgesi istatistikleri diyor ki yıllık gül satışının yüde 40’ının ve yine yıllık kitap satışının yarısının yapıldığı günmüş 23 Nisan. İlk başta sadece bu etkinliklerle yetinilirken zaman içinde 23 Nisan günü çeşitli konserler, sergiler, konferanslar, her köşede bulabileceğiniz gurme yemekler de eklendi etkinliklere ve hatta özel bir Saint George ekmeği bile var bu günde Katalonya mutfağında. Ejderhanın öldürülmesiyle ilişkilendirilen hoş     bir de gelenek daha başlatılmış aslında Katalonya’da, bu gün kan bağışında bulunuluyor. Eğer yolunuz bu tarihte İspanya’nın Katalonya bölgesine düşerse bu etkinlikleri kaçırmayın.

Kutup bölgesinde yaşayanlara ne ad verilir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.