Cumartesi

13.01.2018 - 01:30 | Son Güncelleme: 13.01.2018-1:30

Kitaplık

Sitene Ekle

Gülden Öktem - Kitaplık - goktem@milliyet.com.tr

“ŞAİRANEDEN ŞİİRSELE”
Murat Belge  
İletişim Yayınları / 39 lira

“Şairaneden Şiirsele”de Murat Belge, Türkiye’de yazılan şiiri karşılaştırmalı bir yaklaşımla ele alırken okurunu Edip Cansever’in Kapalıçarşı’daki dükkânına götürüyor, Turgut Uyar’la Salacak’ta bir meyhaneye oturtuyor. Belge devamında Cemal Süreya ile Tomris Uyar’ın, Ece Ayhan’ın, Oktay Rifat’ın yaşadığı semtlere uğramayı ihmal etmiyor. 

SARILALIM MI?
Simona Ciraolo 
 Çev: Zeynep Sevde / 
Taze Kitap / 20 lira

Küçük kaktüs Ponçik kimselerin, hatta ailesinin bile kendisine dokunmamasından şikayetçidir ve tek ihtiyacı sıcacık bir sarılmadır... Hikayesi ve desenleri Simona Ciraolo’nun kaleminden çıkan “Sarılalım mı?”, bir dost arayışı üzerine kurulu...

İÇİMDEKİ KİŞİ
Sam Shepard  / 
Çev: Ahmet Ergenç / 
Everest Yayınları / 15 lira

Shepard’ın kitabı babasının öldüğü yaşta bir adamın geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki yolculuğuna odaklanıyor. Kitabın önsözü ise Shepard’ın yakın dostu, bir dönem sevgilisi Patti Smith’e ait.

GERÇEKLİĞİ ÇELİŞKİLERİ
Fredric Jameson 
Çev: Orhan Koçak / 
Metis Yayınları / 38 lira

Jameson 19. yüzyıl gerçekçi romanının doğurgan gerilimlerini Balzac, Flaubert, Zola, Tolstoy, Perez Galdós ve George Eliot’ın metinleriyle ele alıyor.


©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.