Gündem
22.06.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 22.06.2011-22:29

Kız nüfusu bütün dünyada azalıyor

Pek çok halk erkek çocuğu tercih ediyor, kız çocukların kürtajla alınma ihtimali çok daha yüksek. Bu, insanlığın felaketi olabilir

Sitene Ekle

DIŞ HABERLER SERVİSİ

Doğada her 100 kız çocuğuna karşılık 105 erkek doğuyor. İlk insandan beri değişmeyen bu oran, bazı doğal nedenlerden 104’e veya 106’ya 100 olabiliyor. Ancak bilim insanları bu eşiğin altında ya da üstünde doğum oranlarının dışarıdan müdahale anlamına geldiği konusunda hemfikir. Bu müdahale toplumların dengesini bozacak kadar vahim hale geldi.
Gazeteci Mara Hvistendahl, “Unnatural Selection” (Doğal Olmayan Seleksiyon) isimli kitabında kız çocuk doğumlarına yapılan müdahaleyi anlattı. Amerikan Wall Street Journal gazetesinin de geniş yer ayırdığı kitap, kız çocuk sayısının azalmasının nedenlerini ve olası sonuçlarını araştırıyor.

Kızlar tercih edilmiyor
Hindistan’da bugün her 100 kız çocuğa karşılık 112 erkek dünyaya geliyor. Kız çocukların tercih edilmediği ve tek çocuk politikası nedeniyle ailelerin sık sık kürtaj yoluna gititği Çin’de her 100 kız çocuğuna karşılık 121 erkek doğuyor. Bazı kasaba ve kentlerde bu oran 150’ye kadar çıkıyor.
Ancak Çin ve Hindistan tek suçlular değil! Azerbaycan’da 115 erkeğe, Gürcistan’da 118 erkeğe, Ermenistan’da 120 erkeğe karşılık 100 kız doğuyor. 1970’li yıllarda anne karnındaki bebeğin cinsiyetini öğrenmenin mümkün olduğu günlerden beri devam eden kız çocukları aldırma trendini istatistiki olarak inceleyen gazeteci, bugüne kadar dünyada 163 milyon kız çocuğun doğmadan aldırıldığını hesapladı.

 

100 kadına 768 erkek
Sorun yalnızca kız çocukların doğma haklarının ellerinden alınması değil. Doğum oranlarındaki dengesizlik, dünya genelindeki ortalamayı da bozdu. Bugün dünya genelinde 107 erkeğe karşılık 100 kız doğuyor. Yani doğal dengenin tamamen dışında bir doğum trendi devam ediyor. Psikolog, sosyolog ve doktorlarla görüşen Mara Hvistendahl, bunun “çok kötü şeylerin olacağı günlere” işaret ettiğini savunuyor. Zira uzmanlara göre geleneksel olarak erkek sayısının kadınlardan fazla olduğu toplumlar şiddete ve savaşa daha meyilli oluyor. Buna en çarpıcı örnek de “Vahşi Batı”. ABD’nin sınırlarını batıya doğru genişlettiği dönemde Mississippi’de kadınların erkeklere oranı 125’e 100 idi. Kaliforniya’da 166 erkeğe, Kansas’ta 768 erkeğe 100 kadın düşüyordu.


Etiketler: ABD
Bilgi YarışmasıGülben Ergen'in ilk albümünün adı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Haluk Bilginer hangi dizide rol almamıştır?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX