Eğitim

21.01.2013 - 14:25 | Son Güncelleme: 21.01.2013-14:28

Kız öğrenciler 'değişimi' sevdi

Farabi Değişim Programı kapsamında 4 yılda 12 bin öğrenci, farklı üniversitelere misafir öğrenci olarak gitti.

Sitene Ekle
Kız öğrenciler 'değişimi' sevdi

 

Türkiye’deki üniversiteler  arasında öğrenci değişimi kapsayan ”Farabi Değişim Programı” kapsamında, 4  yılda 12 bin öğrenci farklı üniversitelere gitti. Değişim programına katılan  öğrencilerin yüzde 62’sini kızlar oluşturdu.
 
Bilgilere göre, herhangi bir yükseköğretim  kurumunda örgün eğitime kayıtlı ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora  öğrencilerinin, okulları dışında yurt içindeki istedikleri üniversitede eğitim  görmelerine imkan tanıyarak, eğitimin yanı sıra kültürel ve sosyal anlamda  gelişimlerine katkı sağlamayı amaçlayan ”Farabi Değişim Programı” YÖK  tarafından 2009’da başlatıldı.
 
Program kapsamında ilk değişimin yapıldığı 2009-2010 eğitim-öğretim  döneminde 537 öğrenci farklı üniversitelere gitti. 2010-2011 eğitim-öğretim  döneminde 2 bin 30, 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde de 2 bin 907, 2012-2013  eğitim-öğretim döneminde ise 7 bin 18 öğrenci olmak üzere 4 yılda toplam 12 bin  492 öğrenci Farabi Değişim Programı’nı aktif olarak kullandı.
 
Farklı üniversitelere misafir öğrenci olarak gidenlerin yüzde 62’sini  kız, yüzde 38’ini ise erkekler öğrenciler oluşturdu.
         
En çok Gazi’ye öğrenci geldi
Program kapsamında şimdiye kadar yaklaşık yüzde 30’lük oran ile en çok  Gazi Üniversitesi’ne öğrenci kabul edildi. Gazi Üniversitesi, programın başladığı  tarihten itibaren bin 591 öğrenciye ev sahipliği yaptı. Gazi Üniversitesi’ni 460  öğrenci ile Anadolu Üniversitesi ile 451 öğrenci ile İstanbul Üniversitesi  izledi.
 
En çok öğrenci gönderen üniversiteler ise Selçuk, Karadeniz Teknik, Afyon  Kocatepe ve Süleyman Demirel Üniversitesi oldu. Üniversitelere program kapsamında  toplam 27 milyon 791 bin 406 lira kaynak aktarıldı.
         
Gazi bir misyon yürütüyor
Gazi Üniversitesi Rektör Danışmanı Prof. Dr. Can Elmar Balas, Gazi  Üniversitesi’ni gibi büyük üniversitelerde eğitim görmenin birçok öğrencinin  hayali olduğunu belirterek, ”Farabi”nin öğrencilere hayallerini kurdukları  üniversitelerde kısa süre de olsa eğitim alma imkanı getirdiğini kaydetti.
 
Farabi Programı’nın başladığı ilk günden beri en fazla öğrenciyi Gazi  Üniversitesi’nde misafir ederek, Türkiye’de programın yürütücüsü konumda  yükseldiklerine dikkati çeken Balas, 70’den fazla üniversitesinden gelen 800’ün  üzerinde değişim öğrencisine ev sahipliği yaptıklarını belirtti.
 
Anadolu’daki küçük bir üniversitede öğrenim gören bir öğrenci için  büyükşehirlere gelmenin önemli olduğuna dikkati çeken Balas, kendilerine başvuran  öğrencileri geri çevirmemeye önem gösterdiklerini belirtti.
 
Programın Gazi Üniversitesi’ne maddi değil manevi katkısı bulunduğuna  işaret eden Balas, ”Aslında üniversiteye bir fakülte eklenmiş oluyor. Doğu veya  Güneydoğu Anadolu’da belli bir üniversiteye giren ve oradan başka bir yere  gitmemiş olan öğrenciler için bu program kültürel anlamda da eğitim anlamında da  yeni bir kapı açılıyor. Gazi bu açıdan önemli bir misyon yürütüyor” dedi.

Fransız ihtilali kaç yılında olmuştur ?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX