Dünya
08.06.2012 - 16:28 | Son Güncelleme: 08.06.2012-17:20

KKTC Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun Özel Temsilcisi istifa etti

Sitene Ekle

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu;nun Özel Temsilcisi Kudret Özersay, yaklaşık 2 yıldır sürdürdüğü özel temsilcilik görevinden istifa etti.

Kudret Özersay, istifa kararını, "Özel temsilcilik görevini bugün itibariyle iade etmiş bulunuyorum" sözleriyle kişisel web sitesi ve sosyal paylaşım sitesi Twitter;dan duyurdu.

Cumhurbaşkanlığı;ndan elde edilen bilgiye göre, Özersay istifa mektubunu Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu;na bugün sundu.

Kudret Özersay, kişisel web sitesinden yayımladığı açıklamasında, yaklaşık iki yıl önce Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu tarafından verilen ve bu güne değin yerine getirdiği özel temsilcilik görevini bugün iade ettiğini belirtti.

"Kıbrıs Türk halkının siyasi aktörleriyle kurumlarının içinde bulunduğu durumun, herkesin sorumlu davranıp, bir şey yapmaya çalışmasını zorunlu kıldığını" kaydeden Özersay, "Özel temsilcilik görevinden bağımsız şekilde bir akademisyen olarak topluma yönelik sorumluluğum gereği bazı yeni inisiyatif ve hareketlere modern demokrasilerde olduğu gibi çeşitli şekillerde katkı koyma hak ve ödevine sahip olduğumu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

"Bunun Cumhurbaşkanlığı kurumuna zarar verdiğini ya da kendisine verilen görevin olması gerektiği gibi yerine getirilmesine engel olduğunu düşünmediğini" belirten Özersay, şöyle devam etti: "Herkesin rahatlıkla takip edebileceği şekilde şeffaf biçimde devam eden ’Toparlanıyoruz’ hareketi gibi bir inisiyatifte yer alıp alamayacağım konusunda son günlerde Sayın Cumhurbaşkanımızla görüş ayrılığına düştüğümüz bilinen bir husustur. Gerek bu durum, gerekse bu görüş ayrılığı ertesinde görevimle ilgili olarak ortaya çıkan yeni şartlar ışığında değerlendirildiğinde, bana verilen bu görevi sürdürmemin doğru olmayacağı anlaşılmaktadır." Kudret Özersay, "kapsamlı çözüm müzakerelerinin Rum tarafındaki siyasi ortam ve genel olarak sürecin kendi iç dinamiklerinden ötürü güven yaratıcı önlemlerin görüşüldüğü bir sürece dönüşmesi nedeniyle, görevini iade edişinin, süreçte herhangi bir sıkıntı yaratmayacağının açık olduğunu" belirtti.

Özersay, "Ancak yine de bu görevi üslenecek olanlara, devletin devamlılığı prensibi gereği, ihtiyaç duyulması halinde dışarıdan bir akademisyen olarak yardımcı olmaya hazır olduğumu kamuoyunun bilmesini isterim" ifadesini kullandı.

Kudret Özersay, şöyle devam etti: "2010 yılından bu yana sürdürmekte olduğum görevim sırasında Kıbrıs;ta haklarımızın korunacağı kalıcı bir çözüm bulunabilmesi için elimden gelen çabayı ortaya koyduğuma inanıyorum. Makamlar, mevkiler geçicidir. Kalıcı olan verdiğiniz hizmettir. Geçen süre zarfında görevimi yerine getirmeme tüm enerjisi ve moral desteğiyle yardımcı olan ekibime teşekkürü bir borç bilirim." Cumhurbaşkanı Eroğlu, önceki gün, Özersay’ın, sosyal medya üzerinden başlattığı "toparlanıyoruz" hareketini tasvip etmediğini açıklamıştı.

 


Erken rezervasyon’da %50’ye varan indirimler...


Etiketler: Derviş Eroğlu
Bilgi YarışmasıÜlkemizde kaç coğrafi bölge vardır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    "İnce İnce Yasemince"de kâbus kaynana tiplemesinin adı nedir?
    ©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.