Dünya
12.06.2013 - 02:30 | Son Güncelleme: 12.06.2013-2:30

KKTC’NİN İLK KADIN BAŞBAKANI

İrsen Küçük hükümetinin düştüğü KKTC’de hükümeti kurma görevi CTP-BG vekili Sibel Siber’e verildi. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Doktor Siber, Halkın Sesi gazetesinde yazardı

Sitene Ekle

SEFA KARAHASAN / Lefkoşa

KKTC Cumhur- başkanı Derviş Eroğlu, Ulusal Birlik Partisi (UBP) iktidarının sona ermesinin ardından hükümeti kurma görevini Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) Lefkoşa Milletvekili Sibel Siber’e verdi. Bir dönem köşe yazarlığı yapan Sibel Siber, Kuzey Kıbrıs’ın ilk kadın başbakanı olacak.
Kuzey Kıbrıs’ta UBP iktidarı muhalefet partilerinin Meclis’e sunduğu güvensizlik önergesi ile düşürülmüştü. UBP’de, parti içerisindeki tartışmalar nedeniyle 8 milletvekili Demokrat Parti-Ulusal Güçler’e (DP-UG) geçmişti.

Meclise sunulacak
Yaşananların ardından CTP-BG, DP-UG ve Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Meclis’e, UBP hükümeti için güvensizlik önergesi verdi. Önerge kabul edildi ve Başbakan İrsen Küçük, Cumhurbaşkanı Eroğlu’na istifasını sundu. Ardından üç parti bir araya geldi ve yeni başbakan adayını belirledi.
İki gün üst üste yapılan toplantılar sonucunda, CTP-BG Milletvelili Sibel Siber’in 28 Temmuz’da yapılacak seçimlere kadar başbakan olmasına karar verildi. CTP-BG, DP-UG ve TDP Başkanları Cumhurbaşkanlığı’na çıktı ve Eroğlu’na belirledikleri ismi sundu. Cumhurbaşkanı Eroğlu da, Sibel Siber’i Saray’a davet etti ve hükümeti kurma görevini teslim etti.
Yeni Bakanlar Kurulu’nun yarın Cumhuriyet Meclisi’ne sunulması bekleniyor.

Yazar Başbakan
Hükümeti kurma görevini devraldıktan sonra Milliyet’e konuşan Sibel Siber, “Çok gururluyum ve mutluyum” dedi. KKTC’nin ilk kadın başbakanı olmasının kendisini “onurlandırdığını” da ifade eden Siber, “Tüm kadınlar adına bu mutluluğı yaşıyorum” diye konuştu. Türkiye ile iyi ilişkilerin önemine de dikkat çeken Sibel Siber, “Başbakan olarak Ankara’ya da gitmek istediğini” dile getirdi.
İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi mezunu Dr. Sibel Siber, Halkın Sesi gazetesinde yazarlık yaptı. CTP-BG’nin kontenjan adayı olarak 2009 seçimlerinde Meclis’e giren Siber’in, “Düşlerim Düşüncelerim” adlı bir kitabı bulunuyor. Evli ve iki kız çocuk annesi Siber’in eşi de Lefkoşa Devlet Hastanesi’nde başhekim olarak görev yapıyor.

Küçük, Ankara’da
Bu arada mevcut Başbakan İrsen Küçük, dün Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Kıbrıs İşlerinden de Sorumlu Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la bir araya geldi.


Bilgi YarışmasıYükseköğrenim öğrencilerinin ödemek zorunda olduğu katkı payına ne denir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Basra Körfezinin üst kısmında yer alan, başkenti kendi adıyla anılan petrol zengini Arap ülkesi hangisidir?
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.