Şimdi “Klasik tavuk yemeği ne demek?” diye sorarsanız açıklayayım. Eskiden tavuklar satılırken kan gölünden çıkmış gibi satılmazlardı. Derisi pembe, kemiği pembe, eti pembe tavuk hiç satılmazdı. Tavukları yıkadığınızda içinden tavuğun ciğeri çıkar ama çukur yerlerinde en ufak bir kan pıhtısı bile olmazdı. Tavuğu yıkar hemen tencereye atar ve tertemiz pişirirdiniz.

Klasik tavuğu yapmak için kan gölünden çıkmamış ve gezen bir tavuk almanız gerekir bunun için de epey bir gözlem yapmanız ve markaları incelemeniz gerekir.

Bu tavukları bulduktan sonra da yapacağınız iş tavuğu önce yıkayıp, birkaç tane tüyünü yakıp sonra da tuzlayıp tencerede pişirmeniz ve sofraya bütün halinde getirmeniz gerekir. Suyuna ise ya çorba ya da pilav yapmanız gerekir. Tavuğu pişirirken tuzdan başka yağ ve hiçbir baharat atmayacaksınız.

Eskilerde tavuktan çıkan lades kemiğini yakalayanlar parasına ya da eşyasına lades tutuşurdu ve kazanan ödülünü alarak tavuk yemeğini eğlenceli hale getirirlerdi.

Sofrada kaç kişi varsa tavuk paylaştırılır ve kime ne düşerse herkes hakkına razı olurdu, itiraz etmek ayıp kabul edilirdi. İster beş kişi olsun ister on kişi olsun pişen tavuğun miktarı aynı idi.

Malzemeler:

Üzerinde kan izleri bulunmayan bütün bir tavuk

Tavuğu tuzlamak için tuz

Su

Yapılışı:

Önce tavuğun üzerindeki birkaç tüy ocakta yakılır sonra içi dışı güzelce yıkanır. Yıkanan tavuğun içi dışı tuzlanır ve tencereye su konularak pişirilir. Su kaynama noktasına gelince ocak kısılarak tavuk pişirilmeye bırakılır ve tavuk yumuşayınca pişmiş demektir. Kürdan testi ile pişip pişmediğini anlayabilirsiniz.

Tavuğun lezzetli olması için düdüklü tencerede az suyla pişirmek daha iyidir.

Pişen tavuğun suyundan çorba ya da pilav yapılarak tavuk sofraya bütün halde servis yapılır.

Afiyet olsun.