Kobi

Kobi

22.02.2017 - 17:02 | Son Güncelleme: 27.02.2017-17:04

KOBİ’lere Ar-Ge Vadileri Geliyor!

2007’den bu yana, KOBİ'lere yönelik teşvik politikalarında yeni adımlar atılmaya devam ediliyor. Bu alandaki yeni hedeflerden biri de desteklerin tek merkezden çıkarılarak yerel otorite ve merkezlerce verilmesi olacak.

Sitene Ekle

Kobi

Sanayi 4,0’a uyumlu teşviklere kadar birçok proje için şimdiden start verildi. Bu hususta atılan ilk adımlardan biri olan hükümetin hazırladığı Rekabetçi Sektörler Programı ile 10 şehirde 10 adet KOBİ Vadisi kurulacak. Uluslararası finansman da sağlanan proje ile KOBİ'lerin küresel ortaklıklar yapması hedefleniyor.

İlk Etapta 120 Milyon Euro

Program kapsamında ilk etapta 120 milyon Euro yatırım yapılacak. Proje 2023'te tamamlanacak. İş Geliştirme Merkezi Projelerinin baz alındığı yeni modelde 4. Sanayi devrimini temel alan yeni nesil KOBİ'ler oluşturulacak. Yeni projeyle bölgesel girişimciliğin desteklenmesi, yerel KOBİ'lerin ulusal ve uluslararası rekabet güçlerinin artırılması da hedefleniyor.

İhracat Desteği Verilecek

KOBİ Vadisi'nin içinde yer alan şirket, ofisten ihracat desteğine, markalaşmadan, teknoloji kredilerine kadar tüm destekleri bulunduğu merkezden alacak. Fabrikalarını ise TOKİ yapacak. Bölgesel kalkınmanın dengeli dağılımını sağlamak için İŞGEM Projeleri farklı il ve ilçelerde hayata geçirilecek. 10 pilot il arasında, Konya Denizli, Kastamonu, Malatya, Van, Yozgat, Elazığ, Manisa, Sivas ve Gümüşhane yer alıyor.

Vergi İstisnası Müjdesi

Teknoloji geliştirmeye odaklanan firmalar için önemli bir teşvik mekanizması da bu kapsamda yürürlüğe girdi. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri'nin içindeki şirketlerin kazançları 31 Aralık 2023'e kadar kurumlar vergisi, damga vergisi, bölge alanı içinde sahip olduğu taşınmazlar dolayısıyla da emlak vergisinden muaf tutulacak. Yine destek personeli sayısının toplam Ar-Ge ve tasarım personeli sayısının % 10'unu aşması halinde, brüt ücreti en az olan destek personelinin ücretinden başlamak üzere her türlü vergi istisnası uygulanacak. Brüt ücretlerin aynı olması halinde, ücretine her türlü vergi istisnası uygulanacak destek personeli ise çalıştığı girişimci firma tarafından belirlenecek.

4.0 Projeleri Geleceğe Işık Tutacak

Yeni projeler sanayi devrimi açısından da büyük önem taşıyor. Endüstri 4.0 senaryosunda yapılan akıllı ürünler fiziksel ve dijital servislerle akıllı servisler oluşturmak için birleştirilecek. Nihayetinde bu gelişme, sanayi ve hizmet sektörleri arasında bir köprü niteliği taşıyacak. Örneğin; mobil cihazlardan verilen bir sipariş Endüstri 4.0' da hiçbir insanın etkisi olmadan müşterinin kapısına kadar ulaşacak.

Kaynak: Kobi-Line

Etiketler: Kobi, Destek, Yatırım
En Çok Konuşulan Haberler
    ©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX