Geri Dön

Annelere Devlet Desteği Müjdesi!

Devlet son yıllarda kadınların iş hayatında daha çok yer almaları ve çocuk sayısının artması için peş peşe önemli düzenlemeler yapıyor.

Annelere Devlet Desteği Müjdesi!

Doğum yapan kadın çalışmıyorsa 2, çalışıyorsa 4 ayrı ödeme alabiliyor. 2017´de rakamlar arttı. Dadı parasıyla birlikte ödemeler 6 bin lirayı geçiyor.

Hükümet, son yıllarda kadınların iş hayatında daha çok yer almaları ve çocuk sayısının artması için arka arkaya önemli düzenlemeler hayata geçiriyor. Bunların bir kısmı kadınların iş hayatını kolaylaştırıcı izin günleri ve çalışma şartlarıyla ilgiliyken bir kısmı da nakit destek şeklinde oldu. Son Torba Yasa ile birlikte anneler artık doğumdan sonra belli sürelerle yarım gün çalışıp tam maaş alabilecekler. İşçi anneler için başlayan süreç memur olanlar için de bu ay çıkacak yönetmelikle başlayacak. Anneler ayrıca çocuklar okula gidene kadar kısmi çalışma yapma hakkına da sahip.

Nakit Olarak 4 Ayrı Destek Var

Bu noktada çalışan anneler için 4 ayrı destek söz konusu, çalışmayan anneler ise 2 ayrı destekten faydalanabiliyor. 15 Mayıs 2015´ten sonra doğan ve doğacak tüm çocuklar için annelere para ödeniyor. Bu para çocuk sayısına göre değişiyor. Parayı almak için annenin çalışması gerekmiyor. Eğer ilk çocuk dünyaya gelmişse 300 lira, ikinci çocuk 400 lira, üçüncü ve sonraki çocuk dünyaya gelmişse 600 lira ödeniyor.

Annelere doğumlarından sonra emzirme ödeneği veriliyor. Bu ödenek her yıl Ocak ayında yeniden belirlenerek artırılıyor. Emzirme ödeneği eğer anne çalışıyorsa kendisine, çalışmıyorsa sigortalı çalışan eşine ödeniyor. Burada hem SSK hem BAĞ-KUR hem de memur olanlar bu paradan yararlanıyor.

2017 İçin Belirlenen Rakam 133 Lira

Doğum yapan kadınlar eğer çalışıyorlarsa işten ayrı kaldıkları dönemler için ayrıca iş görmezlik ödeneği de veriliyor. Kadınlara, doğumdan önce 8 hafta, doğum sonrasında 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta veya 112 gün izin veriliyor.

Doğumdan önceki 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta primi ödenmiş olması şartını karşılayan kadınlar geçici iş göremezlik ödeneği de alabiliyor. Bu ödenek ayakta tedavilerde 3´te 2, yatarak tedavilerde 1/2 oranında hesaplanıyor. Asgari ücretle çalışan bir annenin 2017 için doğum parası 4 bin 424 lirayı buluyor.

Bu proje 5 ilde sürdürülüyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa´da ikamet eden ve sigortalı olarak bir işyerinde çalışan anneler eğer brüt asgari ücretin iki katından daha az maaş alıyorlarsa proje kapsamında buldukları çocuk bakıcısının parası ödeniyor. Bu para da aylık 300 Euro’dan başlayıp 400 Euro’yu buluyor. Bu da yaklaşık 1.500 Türk Lirası oluyor.

Kaynak: Kobi-Line
25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni25 Ocak 2020 Magazin Haberleri Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber