16.11.2012 02:30 | Son Güncelleme: 15.11.2012-23:34
EKONOMİ SERVİSİ

Koç’tan ‘adam olacak çocuk’un ipuçları

Koç Holding Onursal Başkanı Rahmi Koç, başarılı bir çocuk yetiştirilmesine ilişkin ipuçları verdi. Koç, çocukların başarılı olabilmeleri için iki yabancı dil öğrenmesi, iyi derecede bilgisayar eğitimi görmesi gerektiğini belirtirken, “Çocuk profesyonel çalışacaksa geceleri rahat uyur, girişimci olacaksa bir gözü açık uyur” dedi

Rahmi Koç, MAG dergisindeki söyleşisinde hayata dair sorulara yanıt verdi. Koç, “Öyle bir eğitim alacak ki, dünyada o eğitimi almış yaşıtlarıyla görgü, bakım, giyim, bilgi ve lisan açısından birebir diyaloga girebilecek” diye konuştu.

‘Baskı ters tepebilir’
Çocuğun girişimci mi, yoksa profesyonel mi çalışacağına kendisinin karar vereceğini ifade eden Koç, baskı uygulamanın ters tepebileceğine dikkat çekerek şöyle dedi:
“Çocuk girişimci olacaksa bir gözü açık uyur. Kendi işini sıfırdan kurar, kendi tecrübesiyle bir yerlere gelir ama bu, bu devirde çok zor. Amerikalı, ‘Başarı için ya hiç kimsenin yapmadığı bir işi yapacaksın (Apple gibi), yahut herkesin yaptığı işi daha iyi yapacaksın’ demiş. Çocuk öyle bir yol çizecek.”
Çocukların zorluklar, yokluklar ve sıkıntılarla çalışmayı bilmesi gerektiğini belirten Rahmi Koç, ebeveynlerin çocuklarına zaman ayırıp, şahsen ilgilenmelerinde büyük yarar olduğunu ifade etti. Koç, “Gençken çocuğunuzla birlikte spor yapmanız lazım. Her mevsimde bir aktivite yaptırmalı. Muhakkak müzikle ilgilenmesi ve bir enstrüman çalmayı öğrenmesinde fayda var. Tarihsel bilgisi olması, kendi tarihimizi bilmesi şart” dedi.

‘Aile hayatı çok önemli’
Grup şirketlerine bir yönetici işe alırken özgeçmişini araştırıp, hakkında istihbarat yaptıktan sonra mülakata çağırdıklarını söyleyen Koç, “Kaç iş değiştirdiğine, muhitine bakarız, hanımıyla tanışırız, çoluğuna çocuğuna üstüne başına dikkat ederiz” dedi.
Koç ailesi fertlerinin, iş ve özel yaşamlarındaki duruşlarının aileden gelen bir şey olduğunu vurgulayan Koç, şöyle konuştu:
 “Bizim ülkede soylu lordlar, prensler yok ama bizde de bir Osmanlı kültürü, aile adabı, yetiştiriliş tarzı, görgü, bilgi var. Bunun için mavi kanlı olmaya lüzum yok. Memleketin bir çok yerinde imkanları mahdut olan ailelerde bile bu duruş, bu metanet, bu görgü vardır. Dolayısıyla biz de ailemizden gelen tarzla bunu çocuklarımıza aktarıyor, hem de Koç Grubu’nun kültürüne yansıtıyoruz. Churchill, ‘Centilmen olmak için üç nesil gerekir’ demiş. Bizim ailenin soy ağacı ise 1352 tarihine dayanır.”
Rahmi Koç, grubun medya sektörüne germeme nedenine ilişkin olarak da önlerine bazı fırsatlar geldiğini, ancak merhum Vehbi Koç’un kesinlikle bu işe girmek istemediğini, bu yüzden de yer almadıklarını söyledi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler,