Yalova

Yerel Haber
29 Nisan 2014 - 15:54

KOCADERE ŞEHİTLERİ ANILDI

IHA

Kurtuluş Savaşı döneminde Yunan ordusuna bağlı askerlerle, Ermeni ve Rum çetecilerin 830 kişiyi diri diri yaktığı Yalova’nın Çınarcık İlçesi’ne bağlı Kocadere köyünde, olayın 93’nci yıldönümünde anma töreni düzenlendi.
Kocadere Şehitlerini anma töreni her yıl olduğu gibi Kocadere köyünde bulunan şehitlikte gerçekleştirildi. Törene Yalova Valisi Esengül Civelek, Yalova Karamürselbey Merkez Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mehmet Filiz, İl Jandarma Komutanı Albay Osman Aslan, Yalova Belediye Başkan Vekili Halit Güleç, siyasi partilerin il ve ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kocadere İlköğretim Okulu önünde oluşan kortej, Kocadere Şehitliği’ne kadar yürüdü. Şehitler için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Anıta çelenklerin konmasından sonra bir konuşma yapan Çınarcık Kaymakam Vekili Mehmet Kalyoncu, "Bundan 93 yıl önce 1921 yılında 29 Nisan günü Yunan işgal kuvvetleri, Ermeni ve Rum çetelerinin zulüm ve vahşetiyle çok acı günler yaşadık. Anadolu’nun işgal edildiği o günlerde Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde Milli Mücadele başlatılmış, eli silah tutan herkes cepheye koşmuştu. Köylerde kalmış kadın, ihtiyar, çocuk savunmasız insanlarımızdı. Yunan eşkıyası ile onun işbirlikçilerinin gücü ancak savunmasız insanlarımıza yetti. Kocadere’de 830 masum insanımız katledildi. Milletimizi soykırım yapmakla itham edenlere, soykırıma kimlerin maruz kaldığının örneğidir bu toplu mezarlar ve şehitlikler" diye konuştu.
Konuşmaların ardından Kocadere İlköğretim Okulu öğrencileri şiirler okudu. Duygu dolu anların yaşandığı törende bazı vatandaşlar, anıt içerisinde dualar okudu. Kocadere Merkez Camii’nde de şehitler için Mevlit okutuldu. Kocadere İlköğretim Okulu’nun bahçesinde ise davetlilere etli pilav ikram edildi.

YalovaYerel Seçim Sonuçları

Yalova Hava Durumu

11°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.