01.06.2011 02:30 | Son Güncelleme:
KOCAELİ?DHA

Kocaeli’de bilimin ‘Onur’ gösterisi

Prof.Dr. Onur Hamzaoğlu’nun, kendisine ‘şarlatan’ diyen Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu aleyhine açtığı davanın ilk duruşmasında bilim dünyası gövde gösterisi yaptı

Dilovası ilçesinde yaklaşık 7 yıldır araştırma yapan Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Hamzaoğlu, geçen aylarda yaptığı açıklamada ilçede yeni doğmuş bebeklerin dışkılarında ve anne sütünde normalde olmaması gereken ağır metaller bulunduğunu söylemişti. Hamzaoğlu’nun bu açıklamasına tepki gösteren Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili İbrahim Karaosmanoğlu, hem yerel bir gazeteye yaptığı açıklamada, hem de AK Parti’nin gerçekleştirdiği bir toplantıda Prof. Hamzaoğlu için, “Şov yapıyor. Onun yaptığına şarlatanlık denir” demişti.
Karaosmanoğlu, ayrıca Prof. Hamzaoğlu hakkında, elinde tatmin edici bulgu olmadan halkı galeyana getirici açıklama yaptığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu. Savcılık da, hakkında dava açılabilmesi için Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü’nden bu araştırmalarla ilgili inceleme yapılarak görüş istemişti. Prof. Hamzaoğlu da Karaosmanoğlu hakkında, kendisine ‘Şarlatan’ diyerek basın yoluyla hakaret ettiği iddiasıyla şikâyetçi oldu. Başvuruyu kabul eden Savcılık dava açtı.
Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülmesine başlanan davanın ilk duruşması öncesi, Prof. Hamzaoğlu’na yurdun çeşitli üniversitelerinden gelen öğretim üyesi ve bilim adamları ile çok sayıda sivil toplum kuruluşundan destek geldi. 200 kişilik grup adliye önünde “Onurumuzu savunuyoruz” yazılı pankart açtı. Konuşmalarda Prof. Hamzaoğlu’nun baskı altına alınmak istendiği, bu tür araştırmaları yapmak açıklamanın da bilim adamlarının asli görevi olduğu, bir bilim insanı olarak bu bilgiyi kamuoyuna açıkladığı vurgulandı. İlk duruşmaya Başkan Karaosmanoğlu katılmadı. Dava, 15 Eylül’e ertelendi. Karaosmanoğlu hakkında 3 yıla kadar hapis cezası isteniyor.   

 

 

Prof. Hamzaoğlu’na dava Times’ta
İngiliz The Times gazetesi, Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde artan fabrikalar nedeniyle oluşan kirliliğe ve “kirlilikle mücadele ettiği için hapis cezasıyla tehdit edildiği” iddia edilen Prof. Hamzaoğlu’na ilişkin bir habere yer verdi. Gazete, ‘Anne sütünde ağır metaller saptadığını’ açıklayan Prof. Hamzaoğlu’nun 4 yıl hapis cezasıyla karşı karşıya gelebileceğini yazdı. Makalede, AK Partili iki belediye başkanı tarafından halkı korku ve paniğe sevk ettiği iddiasıyla dava açılan Hamzaoğlu’nun durumunu savunan akademisyen ve eylemciler bulunduğu belirtildi.
DIŞ HABERLER

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0